Data publikacji w serwisie:

Europejskie Targi Nauki. Podpisanie listu intencyjnego

Podpisanie Listu intencyjnego na MTP

16 grudnia Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Dariusz Wieczorek i Rektorka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. Bogumiła Kaniewska oraz Prezes Zarządu Grupy MTP, Tomasz Kobierski podpisali list intencyjny w sprawie organizacji Europejskich Targów Nauki. Wydarzenie rozpocznie się 3 czerwca 2025 roku i potrwa do 6 czerwca.

Europejskie Targi Nauki odbędą się na terenie MTP podczas największych targów przemysłowych ITM Industry Europe. Będzie to zgromadzenie przedstawicieli świata nauki, przemysłu oraz instytucji badawczych w jednym miejscu. Organizatorzy liczą na stworzenie platformy łączącej naukę, innowację i biznes.

Podczas targów uczelnie, instytuty badawcze oraz startupy technologiczne zaprezentują swoje osiągnięcia, promując współpracę między sektorem naukowym i przemysłowym. Wydarzenie będzie też inspiracją dla młodych naukowców i przedsiębiorców do innowacyjnych działań oraz nawiązywania kontaktów międzynarodowych.

- Polska nauka musi komercjalizować - te często - wspaniałe pomysły polskich naukowców, badaczy.  Musimy bliżej współpracować z przemysłem po to, aby te efekty pracy polskich instytutów badawczych, naukowych, uczelni, mogły być wykorzystywane w praktyce - mówił Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Dariusz Wieczorek. Jak podkreślił, będzie to pierwsze tego typu wydarzenie, podczas którego naukowcy zyskają możliwość prezentacji swojego potencjału badawczego, a przedsiębiorcy będą mogli nawiązywać kontakty, żeby w przyszłości korzystać z możliwości naukowców, uczeni, instytutów.

- Cieszę się, że będziemy mogli jako Uniwersytet uczestniczyć w organizacji Europejskich Targów Nauki - mówiła Rektorka UAM, prof. Bogumiła Kaniewska. - Jako Uniwersytet mamy doskonałe doświadczenie kongresowe. Organizowaliśmy, także na terenie targów, już kilka kongresów naukowych i wszystkie zakończyły się ogromnym sukcesem. Targi Poznańskie i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu to takie dwie marki naszego miasta i im bliższa jest współpraca między nami, tym większy pożytek dla wszystkich - dodała prof. Bogumiła Kaniewska i zaznaczyła, że w roku Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, gdy decydować się będą losy inicjatywy Uniwersytetów Europejskich, bardzo ważny jest rozwój współpracy międzynarodowej, zarówno między uczelniami, jak i między uczelniami a biznesem.

- Bardzo się cieszę, że teren MTP będzie po raz kolejny miejscem, gdzie nauka spotka się z biznesem i przy tej okazji będziemy edukować następne pokolenia polskiego biznesu i polskiej nauki, dawać przede wszystkim możliwość wymiany kontaktów, wymiany wiedzy o prowadzonych projektach, a może i w przyszłości damy szansę na ich wspólny sukces biznesowy - mówił Prezes Zarządu Grupy MTP, Tomasz Kobierski.

Fot. Władysław Gardasz