Data publikacji w serwisie:

Fascination of Plants Day na Wydziale Biologii

- Jaka jest nasza wiedza o roślinach? - pyta dr hab. Teresa Lehman z Zakładu Fizjologii Roślin w Instytucie Biologii Eksperymentalnej, organizatorka Fascination of Plants Day na Wydziale Biologii. - Widzimy je w sklepie, na talerzu, w ogródku, ale rośliny  mają znacznie szerszy udział w naszym życiu.

- To one, dzięki zdolności do fotosyntezy dostarczają nam tlenu zużywając do jego wytworzenia  dwutlenek węgla, z którym mamy ostatnio duży problem - kontynuuje naukowczyni. - Rośliny mają olbrzymie zastosowanie praktyczne w wielu dziedzinach przemysłu ale są jednocześnie  inspiracją dla artystów. Wiele struktur z roślin przenosimy na struktury wykorzystywane w nowoczesnych  technologiach. Tych aspektów życia roślin, których nie zauważamy, jest wciąż bardzo dużo.

Fascination of Plants Day po raz piąty organizowany jest całym świecie pod auspicjami Europejskiej Organizacji Nauk o Roślinach (European Plant Science Organisation - EPSO). Celem akcji jest pokazanie pracy osób zafascynowanych światem roślin i rozpowszechnianie wiedzy o roślinach, która jest wykorzystywana w wielu gałęziach gospodarki i dziedzinach życia społecznego. Pamiętajmy też, że flora i jej dobrostan jest kluczowy dla zachowania środowiska i życia na Ziemi.

Cały artykuł jest dostępny na Uniwersyteckie.pl

tekst: Ewa Konarzewska-Michalak

fot. Adrian Wykrota