Data publikacji w serwisie:

GEOpraktyki w dorzeczu Mekongu

Już po raz czwarty studenci Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych wybrali się w odległy zakątek świata w ramach studenckiego projektu naukowego GEOpraktyki. W tym roku celem stała się Socjalistyczna Republika Wietnamu.

Założeniem tegorocznej  wyprawy zatytułowanej „W dorzeczu Mekongu” było pobranie próbek wody, gleb i osadów celem późniejszego zbadania ich składu chemicznego, zawartości metali ciężkich znajdujących się w powierzchniowej warstwie oraz zanieczyszczeń. Wykonane zostały pomiary meteorologiczne potwierdzające poziomy ewaporacji. Podjęto także próbę diagnozy stanu infrastruktury i uwarunkowań atrakcyjności turystycznej Wietnamu.

Nasza wyprawa rozpoczęła się w stolicy, czyli Hanoi. Miasto zrobiło na nas duże wrażenie gdzie poza różnicą kulturową, kulinarną panuje tu „nowojorski tłok’. Hanoi nigdy „nie śpi” - mieszkańcy wstają przed wschodem słońca - od rana w pośpiechu rozstawiając stragany, targowiska. Pracują do późnych godzin nocnych dlatego nie dziwi naspopołudniowa sjesta Wietnamczyków (odpoczywają na skuterach, rikszach czy  hamakach rozwieszanych na drzewach). Obserwowanie codziennych zwyczajów, zachowań, stylu prowadzenia pojazdów pozwoliło nam już od pierwszych dni zrozumieć jak mamy „działać” dalej.

Podróżując po kraju obserwowaliśmy pozostałości, a zarazem odbudowujące się miasta po działaniach militarnych na Półwyspie Indochińskim (lata 1957–1975 - wojna wietnamska). Liczne pomniki przywódcy komunistycznej rewolucji, Ho Chi Minh’a przypominają czas zmian, a młody naród wietnamski (dwie trzecie ludności kraju urodziło się po zjednoczeniu Wietnamu) ma świadomość, że teraz następuje okres intensywnego rozwoju kraju.

Cały tekst dostępny na Uniwersyteckie.pl

tekst: Magdalena Kugejko

fot.: Archiwum projektu GEOpraktyki