Data publikacji w serwisie:

Ideamu 2. “Zielone” projekty nagrodzone

Zielone konferencje oraz PapieroEKOlogia + HydroDOSKONALENIE – to zwycięzcy konkursu Ideamu 2, którego celem jest wyłonienie projektów wspierających rozwój idei Zielonego Uniwersytetu i wdrożenie tych projektów w życie.

Konkurs Ideamu organizowany jest od dwóch lat z inicjatywy rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. Andrzeja Lesickiego, od roku przy wsparciu Santander Universidades. W poniedziałek, 3 sierpnia, zwycięzcy z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej oraz Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile odebrali dyplomy i gratulacje.

- Jestem biologiem i dla mnie hasło dbanie o środowisko jest czymś naturalnym. Wcielanie pomysłów w życie to druga strona medalu, dzięki wam ta idea się ziszcza - zwrócił się do laureatów Rektor UAM, prof. Andrzej Lesicki.

Pierwszy z nagrodzonych projektów w konkursie Ideamu pod hasłem Zielone Konferencje to przewodnik, który będzie promował dobre praktyki w zakresie organizacji odpowiedzialnych społecznie i „zielonych” konferencji. Pracują nad nim: prof. Natalia Bloch, dr Łukasz Kaczmarek i mgr Kamila Grześkowiak z IAiE.

Konferencje zwykle kojarzą się z produkcją śmieci, byle jakimi gadżetami i niskiej jakości jedzeniem. Wcale nie musi tak być - przekonują autorzy projektu. I przywołują przykład organizowanego przez nich w 2019 roku światowego kongresu Międzynarodowej Unii Nauk Antropologicznych i Etnologicznych, podczas którego uczestnicy spotkania pili wodę z kranu, korzystali z transportu publicznego, a niezjedzone przez nich zestawy lunchowe trafiły do organizacji społecznych. Teraz zespół z Instytutu Antropologii i Etnologii chce te rozwiązania zaproponować innym organizatorom naukowych spotkań. - UAM wyznaczyłby nowe standardy organizacji konferencji, tak istotne w dobie narastającego kryzysu ekologicznego oraz społecznej misji uniwersytetu - zapowiadają autorzy zwycięskiego zgłoszenia.

- Doświadczenie wskazuje, że dbałość o szczegóły, jeśli mamy je zaplanowane na etapie organizacji jest bardzo prosta. Nie wymaga nakładów energii, nie podwyższa kosztów konferencji, a nawet pozwala na pewne oszczędności i przesunięcie środków na szczytne cele - powiedział dr Łukasz Kaczmarek.

Cały artykuł dostępny na uniwersyteckie.pl

tekst: Biuro Prasowe oraz Ewa Konarzewska-Michalak

fot. Ewa Konarzewska-Michalak