Data publikacji w serwisie:

Dawid Pakulski. Trzeba umieć łączyć światy

Miliony ludzi na Ziemi nie mają dostępu do czystej wody. Dawid Pakulski, doktorant na UAM i Uniwersytecie w Strasburgu pracuje nad rozwiązaniem tego problemu. Wszystko zaczęło się od tlenku grafenu.

Dawid Pakulski tworzy nowe materiały funkcjonalne wykorzystując zmodyfikowany grafen i jego tlenek. Główny kierunek jego badań to oczyszczanie wody z zanieczyszczeń zarówno organicznych, jak i nieorganicznych. Młody chemik otrzymał adsorbent o niespotykanych do tej pory właściwościach chłonnych dla jonów ołowiu, kadmu i miedzi.

- Stosując prostą i zarazem bardzo wydajną reakcję kondensacji udało się sfunkcjonalizować powierzchnię tlenku grafenu organicznym polimerem, który zawiera liczne grupy donorowe. Nasz układ charakteryzuje się wysoką stabilnością, bardzo dużą powierzchnią właściwą oraz wysokim powinowactwem do jonów metali ciężkich – wyjaśnia Dawid Pakulski.

Wynaleziony układ może w przyszłości znaleźć zastosowanie w wielu różnych dziedzinach nauki m.in. inżynierii supramolekularnej i ochronie środowiska. Za to osiągnięcie doktorant otrzymał tegoroczne stypendium miasta Poznania. Na podstawie swoich badań napisał również projekt Preludium, którym obecnie kieruje.

Cały artykuł dostępny na Uniwersyteckie.pl

tekst: Ewa Konarzewska-Michalak

fot. Adrian Wykrota