Data publikacji w serwisie:

Lipcowo-sierpniowe wydanie „Życia Uniwersyteckie”

Lipcowo-sierpniowy numer Życia Uniwersyteckiego

Zapraszamy do lektury nowego numeru „Życia Uniwersyteckiego”. Lipcowo-sierpniowe wydanie jest już dostępne na naszej stronie.

A w numerze kierujemy naszą uwagę na Studium Wychowania Fizycznego i Sportu. „Wiek to tylko liczba” – pisze prof. UAM Adam Barabasz. Dyrektor SWFiS podsumowuje działalność jednostki, którą kieruje i namawia do aktywności sportowej – wszystkich, niezależnie od wieku właśnie. Na kolejnych stronach przeczytamy także o naszych uzdolnionych florecistkach: Julii Walczyk-Klimaszyk i Hannie Łyczbińskiej, które już niedługo wyruszą na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu.

W numerze wakacyjnym sporo miejsca poświęcamy badaniom naukowym.

- Dzięki szpiegowskim alianckim zdjęciom lotniczym z 1944 roku grupie archeologów udało się zidentyfikować i odnaleźć kwaterę włoskich jeńców wojennych osadzonych w 1944 roku na terenie Stalagu VIII B (344) we wsi Lamsdorf. O dwuletnim projekcie badawczym opowiada prof. UAM Michał Pawleta z Wydziału Archeologii.

- „Efekt neuro” to najnowsza książka prof. UAM Michała Klichowskiego, dyrektora Centrum Neuronauki Poznawczej. Publikacja, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Naukowego UAM, jeszcze przed premierą okrzyknięta została naukowym bestsellerem roku. O książce opowiada jej autor.

- Pod koniec maja uniwersytet odwiedził prof. Jim Mazurkiewicz z delegacją Uniwersytetu Texas A&M w College Station. O badaniach poznańskich językoznawców oraz o Polsko-Amerykańskiej Radzie w Teksasie, która skupia ponad 50 aktywnie działających organizacji polonijnych, przeczytacie państwo w tekście „Od 145 lat w Teksasie”.

- „Żeby pracować, trzeba żyć” – twierdzi prof. UAM Piotr Klimaszyk, prezes Polskiego Towarzystwa Limnologicznego i szef Zakładu Ochrony Wód na Wydziale Biologii. Jak czytamy, profesor jest człowiekiem wielu zainteresowań, a wszystkie one oscylują wokół przyrody, stanu ekosystemów wodnych, grzybów czy… wędkarstwa. Z rozmowy z nim dowiemy się między innymi o badaniach, jakie naukowiec prowadził w rejonie Jeziora Aralskiego.

Ponadto na naszych stronach pojawią się także: dr Jagoda Litowczenko-Cybulska z Centrum NanoBioMedycznego, dr Jacek Wendzonka z Wydziału Biologii, dr Jakub Tokarek z Instytutu Obserwatorium Astronomiczne, Małgorzata Meszczyńska z Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu, prof. Maciej Kozak z Wydziału Fizyki i prof. UAM Witold Mazurczak z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa.

A na koniec wiadomość, która w kontekście zbliżającego się okresu wakacyjnego może wielu ucieszyć. „Dwa tygodnie urlopu to za mało” – twierdzi dr Jarosław Grobelny z Wydziału Psychologii i Kognitywistyki. Po szczegóły zapraszamy na naszą stronę: www.uniwersyteckie.pl.