Miasta przyjazne ludziom

- W miastach coraz większy nacisk kładzie się na aspekty przyrodnicze, co powoduje, że będą one bardziej przyjazne ludziom - uważa prof. Andrzej Mizgajski z WGSEiGP UAM, przewodniczący międzynarodowej konferencji SURE “Cities as social ecological systems”.

Pierwszą naukową konferencję w Poznaniu po pandemii, w formie częściowo stacjonarnej, zorganizowali: Society for Urban Ecology (SURE) i Wydział Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM. Trzydniowe wydarzenie pod hasłem Cities as social ecological systems odbyło się w Centrum Konferencyjnym Międzynarodowych Targów Poznańskich. Poznań był gospodarzem trzeciej światowej konferencji SURE, po Berlinie (20113) i Szanghaju (2016).

Obrady prowadzono hybrydowo - częściowo na żywo, częściowo online. Do stolicy Wielkopolski przyjechało blisko 100 uczestników, ponad 200 osób wzięło udział za pośrednictwem internetu. Z powodu pandemii konferencję opóźniono o rok. Organizatorzy celowo wydłużyli rejestrację do pierwszych dni czerwca tego roku, żeby jak najwięcej naukowców mogło podjąć decyzję o przyjeździe do Poznania. W wydarzeniu wzięli udział reprezentanci pięciu kontynentów z 36 krajów, w tym wielu uczestników z Polski - nie tylko z UAM, również z Warszawy, Lublina, Wrocławia.

Idea miasta jako społeczno-ekologicznego systemu, która przyświeca konferencjom SURE akcentuje odejście od technokratycznego planowania na rzecz rozpoznawania rzeczywistych potrzeb ludzi.

Cały artykuł dostępny na Uniwersyteckie.pl.

tekst: Ewa Konarzewska-Michalak

fot. Adrian Wykrota