Dr hab. Olena Klenina nie sądziła, że wyemigruje z rodzinnego Sewastopola do Poznania. Dziś na UAM kieruje Centrum Ekspedycja Novae Wydziału Historii i prowadzi misje archeologiczne w antycznych miastach.
Współpraca dr hab. Oleny Kleniny z UAM zaczęła się przez przypadek. Z wykształcenia archeolog i historyk antyku, przez 30 lat pracowała w Narodowym Rezerwacie Chersonezu Taurydzkiego w Sewastopolu, który był do 1998 r. miastem zamkniętym. W latach 90. ukraińska badaczka poznała na konferencji prof. Tadeusza Sarnowskiego z UW, który badał Novae, rzymski obóz legionowy oraz wczesnobizantyjskie miasto w północnej Bułgarii. Naukowiec zaprosił ją do udziału w swojej misji. Na miejscu spotkała naukowców z UAM, których teren sąsiadował z odcinkiem UW.
- Okazało się, że archeolodzy z Poznania przez lata odkryli duże ilości ceramiki naczyniowej, ale brakowało im specjalisty dla jej naukowego opracowania i tak zaproponowali mi przejście do misji UAM. Nasza współpraca zaczęła się w 1997 r. - wspomina dr hab. Klenina.
Warto zaznaczyć, że już od 1970 r. działała Interdyscyplinarna Archeologiczna Ekspedycja UAM Novae stworzona i prowadzona przez prof. Stefana Parnickiego-Pudełko. W 1988 r. jej kierownictwo przejął dr Andrzej Biernacki.
- Dr Biernacki, którego jestem uczennicą, uważał, że należy patrzeć szerzej, nie tylko koncentrować badania na jednym obiekcie. Świat antyczny jest bardzo rozległy, pewne zjawiska występują nie tylko w Novae, ale również na innych terenach i warto je badać chociażby porównawczo. Zaprosiłam dr. Biernackiego, by zapoznał się z naszymi materiałami z Chersonezu Taurydzkiego, co dało początek wieloletnim polsko-ukraińskim badaniom archeologicznym – wyjaśnia dr hab. Olena Klenina.
W tym antycznym mieście na Krymie odkryto m.in. 11 kościołów wczesnobizantyjskich datowanych na V-VI w. n.e, ponad dwa tysiące fragmentów marmurowych detali i elementów, które były zbierane od 1827 r. Dr Biernacki i dr hab. Olena Klenina opracowali ten obszerny materiał w 4 lata. Trzytomowa monografia ukazała się w 2004 r.
Cały artykuł na Uniwersyteckie.pl.
tekst: Ewa Konarzewska-Michalak
fot. Adrian Wykrota