Choć Muzeum UAM nie zawsze miało swoją dobrą passę, wszystko wskazuje na to, że już niedługo ruszą kolejne prace związane z aranżacją przyziemia Collegium Iuridicum, gdzie będzie znajdowało się muzeum.
Jak mówi prof. Andrzej Gulczyński p.o. dyrektora Muzeum UAM, zakończone zostały pierwsze prace związane z przygotowaniem programu funkcjonalno-użytkowego oraz koncepcji aranżacji wystawy przez krakowską firmę New Amsterdam. W wyniku postępowania przetargowego wyłoniona została pracownia, która przygotuje szczegółowy projekt ekspozycji. Zajmie się tym wrocławska firma LS PROJEKT. To doświadczona pracownia architektoniczna, która ma na swoim koncie m.in. projekt ekspozycji Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Ich zadaniem będzie przyjrzeć się przygotowanej dokumentacji projektowej oraz zebranym eksponatom i odpowiednio wkomponować je w przestrzeń muzealną. Na podstawie takiego projektu możliwe będzie wyłonienie wykonawcy.
Koncepcja tworzącego się właśnie Muzeum UAM zakłada, że będzie to muzeum narracyjne, które opowie nam historię uczelni. Pierwsza sala poświęcona zostanie tradycjom akademickiego Poznania. Usłyszymy tam m.in. o założeniu Akademii Lubrańskiego, działaniach Jezuitów, a także o roli Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. W kolejnych salach poznamy dzieje uniwersytetu w okresie międzywojennym, w czasie wojny i Polski Ludowej, następnie usłyszymy o czasach współczesnych.
Historia będzie przedstawiona wielowarstwowo z uwzględnieniem nie tylko wydarzeń, ale i osób, które w nich uczestniczyły: studentów i pracowników. Jak mówi prof. Gulczyński, w muzeum usłyszymy o czynach chwalebnych i tych wstydliwych. Ponadto, już bez wyodrębnienia czasowego przedstawiony zostanie rozwój wybranych dziedzin nauki. Koncepcja zakłada, że ujrzymy tutaj przede wszystkim osiągnięcia naszych pracowników. Będzie m.in. przestrzeń kosmiczna i teleskop, przez który zobaczymy planetoidę Posnania. Spotkamy także eksponaty związane z przyrodą ożywioną, a więc np. organizmy, które noszą nazwy nadane przez naszych naukowców, ponieważ zostały przez nich odkryte. Zagłębimy się w przeszłość, żeby poznać sukcesy poznańskich archeologów.
Więcej informacji o projekcie na www.uniwersyteckie.pl.
tekst: Magdalena Ziółek
fot. Adrian Wykrota