O Rozmowie... słów kilka

– Nieczęsto mamy takie fajerwerki – mówi prof. Katarzyna Meller z Zakładu Literatury Staropolskiej i Oświecenia. Wypłynął tekst, który nauce był całkowicie nieznany – historycy literatury uwielbiają takie wyjątkowe momenty. W przypadku tego utworu niezwykła była też koincydencja zdarzeń. W przeddzień pandemii COVID–19 odkryty został utwór odnoszący się do epidemii, która miała miejsce w Krakowie w 1543 roku.

W połowie roku 2022 nakładem Wydawnictwa Poznańskie Studia Polonistyczne ukazała się pięknie wydana, acz skromna w swojej formie książeczka „Rozmowa, ktorą miała Śmierć do niektorych ludzi z rządu miesckiego – unikat z 1543 roku”. Autorką wydania jest prof. Katarzyna Meller.

Utwór został odnaleziony przez prof. Wiesława Wydrę w Bibliotece Uniwersyteckiej w Erlangen (Niemcy) w 2018 roku. Był częścią woluminu zawierającego kilka utworów z lat 1540–1543 i pochodzących z warsztatu krakowskiego drukarza Macieja Szarfenberga. „Złoty klocek” – jak szybko ochrzciły go media – zawierał między innymi takie skarby średniowiecznej literatury, jak „Śmierci z Mistrzem dwojakie gadania” – czyli nieznany wcześniej, kompletny tekst „Rozmowy mistrza Polikarpa ze Śmiercią” – oraz kilka pomniejszych, ale również nieznanych nauce utworów, których wspólnym mianownikiem była tematyka związana ze śmiercią oraz morowym powietrzem.

– Odczuwam ogromną satysfakcję, że mogłam opracować ten unikatowy tekst. Jest on z wielu powodów niezwykły. Stanowi dowód na to, że warto szukać, szperać w archiwach; ciągle jeszcze są tam skarby do odkrycia. Po drugie, moją uwagę zwróciła niezwykła koincydencja wydarzeń. Druczek wydano w związku z epidemią, która miała miejsce wówczas w Krakowie, a trafił do nas w momencie, kiedy sami doświadczaliśmy podobnych zdarzeń – mówi prof. Meller.

Cały artykuł na stronie: https://uniwersyteckie.pl/nauka/prof-katarzyna-meller-o-rozmowie-slow-kilka

tekst: Magdalena Ziółek

fot. Adrian Wykrota