Centrum Szyfrów Enigma (CSE) już niedługo otworzy drzwi przed pierwszymi gośćmi. Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta miasta Poznania ogłosił na konferencji prasowej, że ostatni weekend września upłynie pod znakiem szyfrów i wielkich tajemnic z historią w tle.
- Wreszcie w naszym kraju, co szczególnie cieszy, w Poznaniu powstanie uruchomiona placówka, która w pierwszej kolejności upamiętni sukces polskich kryptologów, absolwentów Uniwersytetu Poznańskiego, którzy tuż przed wybuchem II wojny światowej złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Niewątpliwie brakowało w naszym kraju miejsca, które by opowiadało o tym wydarzeniu i roli w nim Polaków - powiedział Mariusz Wiśniewski na konferencji prasowej w Collegium Martineum.
Nowoczesne muzeum, które powstaje w Collegium Martineum przy ul. Święty Marcin będzie dostępne dla zwiedzających od soboty 25 września. Dzień wcześniej, wieczorem odbędzie się plenerowe widowisko multimedialne z użyciem technik 3D, które rozegra się na fasadzie budynku. Wydarzenie, zatytułowane “Brzmienia Szyfrów”, rozpocznie od premiery utworu muzycznego Patryka Piłasiewicza, kompozytora związanego z Poznaniem. Muzyk od 2021 roku realizuje projekt upamiętniający złamanie szyfru Enigmy przez polskich matematyków: Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego. W koncercie weźmie również udział duet nu jazzowy Skalpel. Widowisko będzie można obejrzeć zarówno na żywo, jak i w internecie.
Ekspozycja mutimedialna będzie otwarta dla publiczności w sobotę przez cały dzień i w nocy do północy. Dodatkowo goście będą mogli wziąć udział w grze terenowej dotyczącej szyfrów, a także zarówno w sobotę i niedzielę uczestniczyć w specjalnych oprowadzaniach po Collegium Martineum i poznać historię tego budynku.
W niedzielny wieczór odbędzie się spektakl wizualno-dźwiękowy “Czy świat potrwa jeszcze trzy kwadranse” dedykowany Henrykowi Zygalskiemu i jego partnerce Bercie Blofield, który będzie transmitowany online.
Cały artykuł jest dostępny na Uniwersyteckie.pl.
tekst: Ewa Konarzewska-Michalak
fot. Adrian Wykrota