Data publikacji w serwisie:

Paryż 2024. Trzymamy kciuki za nasze olimpijki!

Julia Walczyk-Klimaszyk i Hanna Łyczbińska jadą na igrzyska olimpijskie do Paryża. Sam fakt, że florecistki z Poznania przeszły bardzo trudne kwalifikacje jest dużym osiągnięciem. Trzymamy kciuki za zawodniczki KU AZS UAM Poznań, które liczą się w walce o medale.

Julia Walczyk-KlimaszykHanna Łyczbińska jadą na igrzyska olimpijskie do Paryża. Sam fakt, że florecistki z Poznania przeszły bardzo trudne kwalifikacje, jest dużym osiągnięciem. Trzymamy kciuki za zawodniczki KU AZS UAM Poznań, które liczą się w walce o medale!

Sekcja Szermierki Klubu Uczelnianego AZS UAM powstała na UAM w 2009 roku z inicjatywy prof. Zygmunta Vetulaniego oraz braci Witkowskich związanych z Klubem KS Warta – Mateusza, Andrzeja i Łukasza, nazywanych prywatnie trzema muszkieterami. Idea sekcji zaczerpnięta z amerykańskich uczelni polegała na stworzeniu bardzo dobrych warunków treningowych dla młodych sportowców jednocześnie studiujących w trybie indywidualnym. Dzięki takiemu podejściu sportowcy mogli osiągnąć doskonałe wyniki sportowe w skali krajowej i międzynarodowej, promować uczelnię, a także zdobywać wyższe wykształcenie.

Rektor UAM prof. Bronisław Marciniak był bardzo przychylny propagowaniu akademickiego sportu. – Kierowaliśmy się dewizą: sport, kultura, edukacja. Stworzone zostały warunki, które stały się magnesem dla najlepszych sportowców. Dobra opinia, jaką zyskaliśmy, nie tylko w środowisku poznańskim, stała się na tyle powszechna, że zaczęli się do nas zgłaszać czołowi zawodnicy i zawodniczki z kraju – wspomina kierownik sekcji, prof. Vetulani.

W klubie podjął pracę trener międzynarodowy, Paweł Kantorski, współpracujący z Polskim Związkiem Szermierczym, pod którego kierunkiem srebrny medal we florecie zdobył Egipcjanin, Ala ad-Din Abu al-Kasim. Paweł Kantorski i pozostali trenerzy zbudowali drużynę florecistek triumfujących na najważniejszych zawodach krajowych i europejskich.

– Hania Łyczbińska pojechała na igrzyska w Rio de Janeiro, bliska awansu była Julia Walczyk. Przed olimpiadą w Tokio postanowiliśmy z całym zespołem, że zrobimy wszystko, żeby nasze florecistki pojechały do Paryża. Udało się. Na igrzyskach startują tylko 34 zawodniczki i osiem zespołów z całego świata. Awans jest prawdziwym sukcesem, chcemy to przekazać społeczności akademickiej – podkreśla Bartosz Hekiert, trener koordynator przygotowania motorycznego i mentalnego Sekcji Szermierki.