Data publikacji w serwisie:

Pierwsi w dłoń. Sympozjum na Wydziale Biologii

Pierwsi w dłoń

Pierwsi w dłoń - po raz drugi studentki z Koła Naukowego Przyrodników na Wydziale Biologii zorganizowały otwarte sympozjum. Jak zapobiec rakowi piersi i jak wykryć chorobę we wczesnym stadium, kiedy jest całkowicie uleczalna - o tym była mowa na spotkaniu.

Wydarzenie rozpoczęły warsztaty z samobadania piersi z wykorzystaniem fantomów, a zakończyły prelekcje naukowców i lekarzy.

- Coraz więcej zachorowań na raka piersi obserwuje się u młodych kobiet. Często ujawnia się u nich dziedziczony czynnik genetyczny - te nowotwory są bardziej złośliwe, o wiele trudniejsze w leczeniu. Dlatego tak ważne jest, by wcześnie wykryć zmiany - powiedziała otwierająca sympozjum Katarzyna Morańska z grupy Pierwsi w dłoń.

Pierwsi w dłoń to potrzebna inicjatywa społeczno-eukacyjna odbywająca się po raz drugi na Wydziale Biologii. W kraju, gdzie coraz więcej kobiet umiera na raka piersi (w innych państwach Unii Europejskiej obserwuje się tendencję spadkową) szczególnie ważna jest profilaktyka i szybkie wykrywanie choroby.

Sympozjum  było adresowane do młodych, zdrowych kobiet i ich partnerów życiowych. Można było skorzystać z ogólnodostępnych warsztatów, podczas których każdy miał szansę nauczyć się badania piersi wykorzystując do tego m.in. fantomy. Uczestniczki i uczestnicy wysłuchali prelekcji o charakterze naukowym, z których dowiedzieli się co to jest rak piersi, jakie są jego rodzaje i trendy leczenia.

Cały artykuł dostępny na Uniwersyteckie.pl

Tekst: Ewa Konarzewska-Michalak

Fot.: Jagoda Haloszka