Więzienie w Collegium Martineum?

W piwnicach budynku Collegium Martineum, dawniej gmachu KW PZPR, natknęliśmy się na tajemnicze pomieszczenia. Przed laty mogło tu działać więzienie urządzone przez komunistów.

Wydawać by się mogło, że budynki uniwersyteckie są doskonale zbadane od strychu po piwnice i nie kryją już żadnych tajemnic. Nic bardziej mylnego. Gdy przygotowywaliśmy fotoreportaż o Collegium Martineum, doszły nas słuchy, że kiedyś mieściło się tu więzienie. Jednak historycy nic na ten temat nie wiedzą.

Postanowiliśmy zobaczyć, co kryje się pod ziemią. W piwnicach budynku stanowiącego część gmachu KW PZPR, a potem wykorzystywanego przez Bank PKO, natknęliśmy się na pomieszczenia z charakterystycznymi drzwiami. Z zamkami od zewnątrz i wyciętymi wizjerami wyglądają jak drzwi cel więziennych. – Może za komuny trzymano tam ludzi – powiedzieli nam pracownicy obsługi, którzy słyszeli opowieści na ten temat.

Sprawą zainteresowaliśmy prof. Konrada Białeckiego, naczelnika Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Poznaniu, znawcę historii budynku. Wspólnie zeszliśmy do piwnic.

Cały artykuł można przeczytać na Uniwersyteckie.pl

tekst: Ewa Konarzewska-Michalak

fot. Adrian Wykrota