Pisarze odebrali Poznańską Nagrodę Literacką

Poezja znów zatriumfowała na Poznańskiej Nagrodzie Literackiej - poeta Tomasz Bąk otrzymał Nagrodę - Stypendium im. Stanisława Barańczaka. Wiesław Myśliwski, jeden z największych współczesnych polskich pisarzy, odebrał Nagrodę im. Adama Mickiewicza za powieść „Ucho igielne”.

Dla Wiesława Myśliwskiego Nagroda Literacka im. Adama Mickiewicza okazała się szczególnym wyróżnieniem, wręczanym na uniwersytecie nazwanym ku czci wieszcza i obchodzącym 100-lecie istnienia.

- Być może to tylko splot okoliczności, ale dla mnie szczęśliwy – powiedział laureat. - Przy tej okazji przypomina się mi, że pierwszy raz w swoim życiu w wielkim mieście byłem właśnie w Poznaniu. Państwa jeszcze wtedy nie było na świecie, a ja chodziłem do gimnazjum. Miałem chyba 15-16 lat, samorząd szkolny wybrał, z licznego grona gimnazjum sandomierskiego kilka osób, w tym mnie, i wysłał nas na Targi Poznańskie. Mam nawet zdjęcie z tamtych lat, na których z ledwością się poznaję, ale jestem pewny, że to ja, na schodach Opery Poznańskiej. Zdjęcie jest sponiewierane, ale darzę je z sentymentem i od czasu do czasu popatruję na siebie, jaki byłem. Tamten młodzieńczy pobyt w Poznaniu spinam sentymentalną klamrą z pobytem obecnym i otrzymaniem nagrody Miasta Poznań.

Cały artykuł dostępny na Uniwersyteckie.pl

tekst: Ewa Konarzewska-Michalak