Data publikacji w serwisie:

Polecamy grudniowe "Życie Uniwersyteckie"

Tematy wiodące w grudniowym numerze to ewaluacja naukowa oraz badania nad COVID-19. O tym, dlaczego tak trudno jest dobrze ocenić pracę naukowców piszą dwaj fizycy - prof. Maciej Krawczyk i prof. Jarosław Kłos.

Rozmawiamy z astronomem prof. Michałem J. Michałowskim, który przoduje w rankingu cytowań naukowców UAM wg Google Schoolar oraz chemiczką prof. Marią Ziółek, pierwszą wśród kobiet na liście osób z najwyższym indeksem Hirscha na UAM.

Piszemy o dokonaniach biologa ewolucyjnego prof. Jacka Radwana, laureata Polskiego Nobla czyli Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2020.

Przedstawiamy prof. Joannę Wójcik, porektorkę ds. studenckich i kształcenia, prof. Michała Banaszaka, prorektora ds. cyfryzacji i współpracy z gospodarką i prof. Rafała Witkowskiego, prorektora ds. współpracy międzynarodowej ich plany rozwoju obszarów, którymi się zajmują.

Dziewięć stron oddaliśmy naukowcom reprezentującym nauki humanistyczne, społeczne, przyrodnicze i ścisłe, którzy zdobyli granty w konkursie na najlepsze projekty związane z COVID-19. Konkurs ogłosił poprzedni rektor prof. Andrzej Lesicki.

Antropolożka dr Zofia Boni bada doświadczanie zmian klimatu i przegrzewania miast - Warszawy i Madrytu. Naukowczyni, która otrzymała prestiżowy grant z funduszy norweskich w ramach konkursu Idealab współpracuje z europejskim zespołem badaczek m.in. klimatu, epidemii i socjologii.

Rozmawiamy z filozofem prof. Maciejem Musiałem, laureatem Nagrody Naukowej “Polityki” o skomplikowanych relacjach między ludźmi a robotami. Niektórzy traktują te maszyny jak żywe istoty. Naukowiec przekonuje, że jeśli uznany roboty za osoby to ich tworzenie stanie się formą eugeniki pozytywnej.

Mało kto słyszał o możliwościach jakie przed studentami i doktorantami dają umowy bilateralne. Dzięki nim mogą wyjechać do egzotycznych krajów na innych kontynentach. Ciekawą ofertę przedstawia dr Konstiantyn Mazur z Centrum Wsparcia Współpracy Międzynarodowej.

Takie odkrycia rzadko się zdarzają - w Bibliotece Uniwersyteckiej znaleziono najstarszą polską operę. O myśliwskiej “Hecy” opowiada starszy kustosz Andrzej Jazdon.

W grudniowym numerze nie mogło zabraknąć świątecznych akcentów. Przepisy na dania wigilijne po poznańsku poleca Andrzej Niczyperowicz, wykładowca WNPiD.

Grudniowy numer “Życia Uniwersyteckiego” w formie elektronicznej można ściągnąć z naszej strony www.uniwersyteckie.pl.