Data publikacji w serwisie:

Poszukiwania bruzdnic pod lodem w Tatrach

W ekstremalnych warunkach zimowych zespół dr. Pawła M. Owsiannego z Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile prowadził poszukiwania glonów należących do bruzdnic w stawach Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Zespół badawczy z Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile prowadził w połowie lutego badania bruzdnic (Dinoflagellata) w Tatrzańskim Parku Narodowym w Czarnym Stawie pod Rysami, Morskim Oku oraz Stawach Toporowych – Wyżnim i Niżnim. Pilanie po raz kolejny pojechali w Tatry, by poznać różnorodność biologiczną planktonu i pobrać powierzchniowe osady denne z wykorzystaniem nurkowania.

Tym razem warunki pogodowe były bardzo trudne, całodniowym opadom śniegu towarzyszył bardzo silny wiatr. Pokrywa lodowa i śnieżna w Czarnym Stawie pod rysami wynosiła aż 165cm. Badania same w sobie są trudne logistycznie, ponieważ wymagają transportu sporej ilości sprzętu. Naukowcy starają się pobrać i przenieść do hodowli laboratotyjnych żywe bruzdnice i cysty przetrwalne z osadów. Dr Paweł M. Owsianny, kierownik badań, wraz z niemieckimi kolegami z uniwersytetów w Monachium i Osnabruck,  odkryli i opisali w ubiegłym roku w Tatrach nowe gatunki i odmiany bruzdnic z rodzaju Parvodinium – o czym pisaliśmy w Życiu Uniwersyteckim (IV 2018). Prowadzone badania wspierają każdorazowo - Fundacja NORD oraz nurkowie ze stowarzyszenia Krok po Kroku HSA w Pile, które współtworzą pracownicy pilskiego Instytutu UAM.

Fot. Irena Stangierska