Data publikacji w serwisie:

Powstaje Polski Instytut Archeologiczny w Atenach

Polski Instytut Archeologiczny w Atenach (PIAA) to zagraniczna jednostka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, która powstaje w Grecji. Centrum uniwersyteckie będzie reprezentować polskich naukowców zamierzających prowadzić badania w tym kraju. Więcej o PIAA dowiedzieliśmy się na konferencji prasowej w Collegium Minus.

Instytut odpowiada na potrzeby archeologów mających możliwość prowadzenia wykopalisk i badań terenowych pod warunkiem, że kraj, z którego pochodzą ma w Atenach swoją jednostkę naukową.

- Polska do tej pory takiej jednostki nie miała, choć archeolodzy z różnych uczelni i PAN starają się o możliwość prowadzenia badań w Grecji. Dlatego podjęliśmy się, jako Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, zorganizowania instytucjonalnych ram, które umożliwią te badania - powiedział Rektor UAM, prof. Andrzej Lesicki.

Z placówki mogą korzystać również inni specjaliści, jak np. historycy, historycy sztuki, bizantniści, filolodzy klasyczni. Na jej czele stanął dyrektor, prof. Janusz Czebreszuk z Wydziału Archeologii UAM, archeolog specjalizujący się w epoce brązu w Europie i strefie egejskiej.

Ważnym organem w PIAA, obok Rady Naukowej, jest Rada Partnerów, w skład której wchodzą przedstawiciele innych polskich uczelni i instytucji naukowych takich, jak: Instytut Archeologii i Etnologii PAN, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Uniwersytet Rzeszowski oraz Uniwersytet Warszawski. Partnerzy będą wspierać UAM od strony organizacyjnej. PIAA ma pełnić również rolę centrum nauki i kultury polskiej w Grecji. Obecnie trwają procedury zakupu nieruchomości w centrum Aten. W siedzibie PIAA  znajdzie się miejsce na bibliotekę z przestrzenią na organizowanie sympozjów naukowych, pokoje administracji oraz gościnne.

Cały artykuł dostępny na Uniwersyteckie.pl

tekst: Ewa Konarzewska-Michalak

fot. Przemysław Stanula