Poznańska Nagroda Literacka dla Krystyny Miłobędzkiej

Poetka Krystyna Miłobędzka została laureatką Nagrody im. Adama Mickiewicza. Do Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka nominowano Monikę Glosowitz, Agnieszkę Pajączkowską i Joannę Żabnicką. Decyzję kapituły poznamy w listopadzie.

W tym roku w Poznańskiej Nagrodzie Literackiej triumfują kobiety. Nagrodę im. Adama Mickiewicza za całokształt twórczości przyznano poetce Krystynie Miłobędzkiej.

- Artystka słowa, poetka, która potrafi słowem się bawić, która potrafi ze słowa wydobywać niezwykłe sensy, znaczenia; potrafi pokazywać migotliwość słów, ale pokazuje też ich wagę. Poetka, która nie zapomina w swojej twórczości o tym, że można pisać dla najmłodszych czytelników. To artystka związana z naszym miastem, Poznaniem - kto został laureatką ogłosiła rektor UAM prof. Bogumiła Kaniewska na konferencji prasowej w Auli Lubrańskiego.

Nazwiska nominowanych do Nagrody – Stypendium im. Stanisława Barańczaka odczytał prezydent Miasta Poznania, Jacek Jaśkowiak. Są to:

Monika Glosowitz, badaczka literatury, krytyczka literacką, adiunkt w Instytucie Literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego za książkę "Maszynerie afektywne. Literackie strategie emancypacji w najnowszej polskiej poezji kobiet".

Agnieszka Pajączkowska, kulturoznawczyni, twórczyni projektów fotograficznych, kulturalnych i edukacyjnych, stypendystka ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w obszarze sztuki wizualnej za książkę "Wędrowny zakład fotograficzny".

Joanna Żabnicka poetka, laureatka Medalu Młodej Sztuki i Stypendium Artystycznego Miasta Poznania dla Młodych Twórców za książkę "Koniec lata".

Poznańska Nagroda Literacka została ustanowiona wspólnie w 2015, po śmierci Stanisława Barańczaka przez Prezydenta Miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka oraz prof. Bronisława Marciniaka, ówczesnego Rektora UAM. Składa się z dwóch części. Nagroda im. Adama Mickiewicza w wysokości 60 tysięcy zł przyznawana jest za całokształt twórczości, natomiast nagroda im. Stanisława Barańczaka (40 tysięcy zł) trafia do twórcy, który nie ukończył 35 roku życia.

W skład kapituły nagrody wchodzą: prof. Inga Iwasiów (Uniwersytet Szczeciński), Jarosław Mikołajewski (poeta, pisarz), prof. Piotr Śliwiński (UAM), Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki (poeta, prozaik), prof. Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz (UAM), prof. Szymon Wróbel (PAN, Uniwersytet Warszawski) dr Marcin Jaworski (UAM), Karol Francuzik (krytyk literacki) - od września 2020 sekretarz Poznańskiej Nagrody Literackiej.

W latach ubiegłych laureatami nagrody im. Adama Mickiewicza byli: Zbigniew Kruszyński, Erwin Kruk, Tadeusz Sławek, Anna Bikont oraz Wiesław Myśliwski, a laureatami Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka  – Kira Pietrek, Magdalena Kicińska, Małgorzata Lebda, Szczepan Kopyt i Tomasz Bąk.

Tegoroczna uroczysta gala z wręczeniem nagród odbędzie się 20 listopada w Centrum Kultury Zamek.