Premiera filmu Megality. Historia sprzed 5500 lat

W Auli Wydziału Historycznego miała miejsce premiera filmu "Megality.Historia sprzed 5500 lat". Film opowiada o odkryciu starożytnego cmentarzyska, tzw. "polskich piramid".

Megality to monumentalne budowle zbudowane z ziemi i kamienia o długości dochodzącej nawet do 150 metrów. Jednak w przeciwieństwie do kamiennych kręgów z południowej Anglii, które przyciągają turystów z całego świata w Polsce wie o nich zaledwie garstka naukowców. w Górach zostało odkryte unikatowe w skali Wielkopolski cmentarzysko sprzed 5,5, tysiąca lat z kilkunastoma grobowcami ludności kultury pucharów lejkowatych z okresu neolitu. Grobowce są starsze od egipskich piramid o około 1000 lat.

Dzięki badaniom nad megalitami w Górach, powstał trwający ponad godzinę film, który przybliża historię megalitów w okresie neolitu (epoki kamienia). Film jest zwieńczeniem wielu miesięcy pracy twórców filmu z udziałem naukowców i specjalistów z różnych Uczelni, jednostek naukowych PAN, muzeów, specjalistów od grafiki 3D.

- Film powstawał dwa lata. Idea tego filmu narodziła się w momencie, kiedy realizowałem film na 700 -lecie Wilczyna (miejscowość pod Koninem) i kiedy szukałem informacjo o tej miejscowości natrafiłem na megality. Trudno mówić o nich bez poinformowania o tym, kto i dlaczego oraz po co je zbudował. Zacząłem wtedy drążyć temat i stwierdziłem, że trzeba zrobić z tego film. Produkcja od początku do końca będzie pełna. W trakcie seansu widzowie dowiedzą się do czego służyły, kto je zbudował i dlaczego przetrwały do dziś - mówił naszej redakcji Krzysztof Paluszyński, reżyser i producent filmu.

W filmie również zobaczymy naukowców i sceny fabularyzowane przybliżające historię i sposób życia ludzi zamieszkujących tereny dzisiejszej Wielkopolski w przeszłości. Ogólnopolska telewizyjna premiera filmu będzie miała  miejsce w trakcie najbliższych Świąt Bożego Narodzenia na antenie TVP Historia.

Film powstał przy współpracy z:

• Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - Instytutem Archeologii
  • Uniwersytetem Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu - Katedrą i Zakładem Medycyny Sądowej
  • Politechniką Poznańską - Katedrą Inżynierii Wirtualnej
  • Uniwersytetem Szczecińskim - Katedrą Archeologii
  • Uniwersytetem Łódzkim - Katedrą Antropologii
  • Uniwersytetem Wrocławskim - Instytutem Archeologii
  • Instytutem Archeologii i Etnologii PAN w Krakowie
  • Fundacją Badań Archeologicznych Imienia Profesora Konrada Jażdżewskiego.

Polecamy uniwersyteckie.pl