Data publikacji w serwisie:

PRiWP. Bez korzeni nie ma skrzydeł

Dwie godziny spotkania. Godzina czystej rozmowy. W tym czasie jedenaście telefonów od studentów, pracowników, ludzi nauki. Od początku października ponad 50 nowych osób zarejestrowanych do poradni. Terminy to już połowa grudnia. Oblężenie. Poradnia Rozwoju i Wsparcia Psychicznego UAM

PRiWP UAM to nowoczesne i przystosowane pomieszczenia w DS. Hanka. Trafić tu łatwo. A jak się już trafi to się wraca. Dziś, po 15. latach od reaktywacji PRiWP ma stałych i zaprzyjaźnionych podopiecznych, którzy mimo że wyszli już z psychicznego dołka, skończyli studia i poszli w świat nie zrywają kontaktów z osobami, które tu pracują.

- Poradnię przywróciła do życia Elżbieta Żurkiewicz, psycholog, psychoterapeuta, doradca rodzinny, mój nauczyciel – mówi Magdalena Cieślik, która od dziesięciu lat pracują w duecie ze swym mentorem. To była przedziwna sytuacja. W trakcie studiów miałam warunek z jednego przedmiotu. Z psychologii rozwojowej. Najłatwiejszego przedmiotu na tym kierunku. Warunek dlatego, że nie poszłam na egzamin, nie miałam zwolnienia i od razu dostałam dwóję. Tę dwóję dała mi moja obecna szefowa. I to ją spotkałam po jakimś czasie i to ona postawiła na mnie. Jestem jej dziś za to bardzo wdzięczna, bo… w zasadzie ja nie pracuje. Jak kocham to, co robię.

Poradnia Rozwoju i Wsparcia Psychicznego UAM to dwie osoby, czasem praktykanci, a niekiedy i stażyści. Ludzi umawiających się na spotkania jest mnóstwo. Na liście znajduje się grubo powyżej 200 osób. I liczba ta rośnie.  Dzięki nowej strukturze UAM poszerzono działalność. Zwiększyły się też zakresy obowiązków. Teraz robią to, czym poradnia powinna się zajmować, czyli próbują stworzyć coś w rodzaju pracowni rozwoju i wsparcia poprzez szeroko rozumianą pomoc terapeutyczno-psychologiczną, konsultacje, interwencje kryzysowe. By ten plan się powiódł, opracowano system działania w sytuacjach trudnych. Utworzono sieć koordynatorów na całej uczelni. Każdy z wydziałów ma dziś takiego koordynatora.  Podobnie jest w Domach Studenckich.

Cały artykuł dostępny na Uniwersyteckie.pl

tekst: Krzysztof Smura

fot.: Adrian Wykrota