Prof. Brzeziński – Odrzucam kulturę korporacyjną

Ostatni dzień konferencji „Uniwersytet XXI wieku: od Humboldta do Uniwersytetu 4.0” zakończył prof. Jerzy Brzeziński tematem  ,,Uniwersytet. Między przywiązaniem do tradycji, a wyzwaniami przyszłości’’. Profesor zaczął swój wykład od pytań skąd przybywamy i dokąd zmierzamy.

- O ile bez trudu możemy odpowiedzieć na pierwsze pytanie, o tyle odpowiedź na drugie nie jest oczywista. A już na pewno nie będzie zgody, gdy trochę je przekształcimy i spytamy dokąd powinniśmy zmierzać – mówił prof. Brzeziński -  Różnie kreślono wizje uniwersytetu i jego bliższej czy dalszej przyszłości. Czy zatem grozi nam po wielu latach rozpad naszej akademii? Sprzyjać temu wydaje się nadaktywność polityków i urzędników przekonanych o swojej wizji i słuszności głęboko sięgających działań naprawczych oraz gotowość rektorów do ich wcielania w życie. Tyle że to właśnie rektorzy powinni chronić uniwersytet przed skutkami rewolucyjnych zamierzeń reformatorów. Czy uniwersytet winien zmieniać się pod dyktando doraźnych wizji reformatorów zapatrzonych w model biznesowo korporacyjny? Czy uniwersytet powinien skupiać się na zbieraniu punktów? Czy nie powinien, tak samo się angażując skupić się na pracy dydaktycznej? Nietrudno zauważyć, że od lat wprowadzano na wszystkich szczeblach uniwersytetu praktyka ewaluacyjna skupia się prawie wyłącznie na aktywności pracownika i jego publikacjach i pracach badawczych. Dyskusje prowadzone na forum tego dowodzą. Pozostała działalność, choćby w sferze edukacyjnej została zepchnięta na dalszy plan. A przecież mówimy o uniwersytecie, a nie o instytucie czysto badawczym.

Cały artykuł dostępny na Uniwersyteckie.pl

tekst: Krzysztof Smura