Data publikacji w serwisie:

Prof. UAM Monika Bakke. Park ciszy po burzy

Do spotkania z prof. UAM Moniką Bakke, profesorką filozofii kierującą Centrum Humanistyki Środowiskowej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zainspirowała mnie rozmowa z naszym fotoreporterem, który pracując na rzecz wydawnictwa „Uniwersytet zaangażowany”, stwierdził, że spotkanie z nią może być bardzo interesujące. I się nie pomylił.

Od lat mamy w sercu Poznania ruinę, która straszy i przeraża. Ba. Ta ekstraruina mieści się niemal w sercu miasta, które wielu (może poza niektórymi poznaniakami) odbiera jako wzorcowe. Jeśliby spytać któregokolwiek z mieszkańców (dojrzalszych wiekowo), z czym kojarzy mu się były Stadion 22 Lipca, a obecnie ruina imienia Szyca, to odpowiedzi może być tyle, ilu rozmówców. A to z koncertem Boney M., a to z dożynkami za Gierka, a to ze strzałem z „Rudego” podczas bytności czterech pancernych z psem na Łęgach Dębińskich, a to z meczami Warty, Lecha, a może nawet reprezentacyjnych kopaczy. Będą i tacy, którzy z rozrzewnieniem wspomną etapowe finisze Wyścigu Pokoju. Tu naprawdę coś kiedyś się działo. Niestety stadion ma też mroczną stronę. Można nawet powiedzieć, że sam jego początek, związany z otwarciem Pewuki, i groźba katastrofy budowlanej wieszczyły jego koniec. Zamknięty zaraz po przecięciu wstęgi, stał się w czasie wojny obozem dla Żydów. Miejscem ich martyrologii. Przywrócony do życia po wojnie, dziś stanowi obraz nędzy i rozpaczy. I tę nędzę i tę rozpacz prof. Bakke chce przekuć w ciszę po burzy.

Park ciszy to zamysł, który znajduje coraz więcej popleczników. Przychylność władz miasta już jest. Niechęć deweloperów czających się do niedawna na łakomy kąsek też. Potrzeba jak zwykle funduszy, aby w sercu miasta powstała enklawa, jakiej w Polsce ze świecą szukać.

– Od paru lat w USA działa organizacja Quiet Park International, która wspiera powstawanie parków ciszy. To teraz wielki trend – mówi prof. Bakke. – Oni uważają, że cisza jest dobrem, które należy chronić. I każdy powinien mieć do niej prawo – ludzie, zwierzęta, rośliny. Miejscom, które spełniają wymogi, organizacja udziela licencji. W Europie dostało je dopiero kilka. Pierwszym miejskim parkiem ciszy (Urban Quiet Park) został w 2021 roku park Hampstead Heath w Londynie. W Polsce Poznań byłby pierwszy. Nie ulega wątpliwości, że jesteśmy coraz bardziej zabetonowani – wyjaśnia.

Według prof. Moniki Bakke to, co stało się w ostatnich latach z byłym stadionem, można przekuć w sukces, i to wcale nie za duże pieniądze. Już dziś Stadion im. Szyca jest enklawą nieuporządkowanej zieleni.

Cały artykuł na stronie: https://uniwersyteckie.pl/nauka/prof-uam-monika-bakke-park-ciszy-po-burzy

tekst: Krzysztof Smura

fot. Adrian Wykrota