Data publikacji w serwisie:

Prof. Andrzej Michałowski. Wielka szansa na 100 lat istnienia

Mamy świadomość, że jesteśmy najmniejszym wydziałem naszej uczelni. Niemniej chcielibyśmy pokazać, że archeolodzy są godni zaufania, jakim zostali obdarzeni. Jest na to realna szansa – mówi prof. Andrzej Michałowski.

W bieżącym roku poznańska archeologia akademicka, podobnie jak nasz uniwersytet, obchodziła swe setne urodziny. Seminarium Prehistoryczne zostało powołane do życia w momencie utworzenia Wszechnicy Piastowskiej przez jednego z ojców założycieli naszej uczelni – prof. Józefa Kostrzewskiego. Przez całe sto lat archeologia była obecna w strukturach tak Uniwersytetu Poznańskiego, jak i UAM. Przez cały czas istnienia – jako seminarium, katedra czy instytut - była jedną z przodujących jednostek naukowych w Polsce, nadających ton w ogólnopolskich i europejskich dyskusjach naukowych. Zmiany zachodzące na uniwersytecie tworzyły zazwyczaj podstawy pod wzmacnianie potencjału naukowego, dzięki którym archeologia miała szansę budować swój coraz to nowocześniejszy profil badawczy. W stulecie swego istnienia UAM staje przed ogromnym wyzwaniem. Zmienia się jego dotychczasowa struktura, wypracowana latami tradycji akademickiej. Powołane do życia zostają nowe wydziały – w tym Wydział Archeologii. Władze uniwersytetu dały tym samym archeologom szansę na niezależne ukazanie potencjału dyscypliny.

Będąc desygnowanym decyzją rektora UAM prof. Andrzeja Lesickiego na stanowisko dziekana Wydziału Archeologii, wraz z moimi prodziekanami, prof. UAM dr hab. Marcinem Ignaczakiem oraz prof. UAM dr hab. Jackiem Wierzbickim, chciałbym przeprowadzić poznańską archeologię akademicką przez ten newralgiczny i niezwykle trudny okres formowania się jej nowych struktur. Wspólnie mamy nadzieję sprostać wyzwaniom, jakie niosą aktualne przemiany, dzięki którym uzyskaliśmy szansę na pełną samodzielność w strukturze uniwersytetu. Największe wyzwanie stanowić będzie niewątpliwie nadchodząca parametryzacja. Wierzę jednak, że dzięki potencjałowi badawczemu Wydziału Archeologii, uda się nam sprostać jej wymaganiom i jednocześnie stworzyć jeden z najnowocześniejszych a zarazem przodujących ośrodków archeologii akademickiej w Polsce.

Cały artykuł dostępny na Uniwersyteckie.pl

tekst: prof. Andrzej Michałowski

fot.: Adrian Wykrota