Prof. Mariusz Jaskólski najczęściej cytowanym naukowcem z UAM

Zajrzeliśmy do Google Scholar, aby dowiedzieć się, którzy naukowcy z UAM mają największą liczbę cytowań. Okazuje się, że w uniwersyteckim rankingu przeważają nauki ścisłe.

Trzy pierwsze miejsca zajmują naukowcy z Wydziału Chemii: prof. Mariusz Jaskólski (10873 cytowań), prof. Bogdan Marciniec (9036 cytowań) i prof. Andrzej Katrusiak (8553 cytowań).

Najpopularniejszym artykułem prof. Jaskólskiego jest  “Conserved folding in retroviral proteases: crystal structure of a synthetic HIV-1 protease” (1316 cytowań),  prof. Marcinca - “Comprehensive handbook on hydrosilylation” (843 cytowań), a prof. Katrusiaka “Ferroelectricity in NH⋯N  Hydrogen Bonded Crystals” (229 cytowań).

Czwarte miejsce przypadło prof. Marii Ziółek również z Wydziału Chemii. Piątą pozycję zajęła prof. Izabela Makalowska, a szóstą prof. Maciej Kubicki z Wydziału Chemii. Kolejnym z najbardziej cytowanych naukowców jest prof. Czesław Rudowicz. Pierwsze miejsce wśród nauk humanistycznych, a ósme w ogólnym rankingu zajął prof. Marek Kwiek dyrektor Centrum Studiów nad Polityką Publiczną. Dziewiąta i dziesiąta pozycja przypadła kolejno prof. Adamowi Miranowiczowi z Wydziału Fizyki i prof. Stefanowi Lisowi z Wydziału Chemii.

Google Scholar to darmowa, specjalistyczna wyszukiwarka internetowa amerykańskiej firmy Google Inc. służąca do przeszukiwania bazy danych zawierających różnorodne publikacje naukowe z wielu dziedzin wiedzy. Serwis został uruchomiony w wersji beta w listopadzie 2004 roku.

tekst: Jagoda Haloszka, uniwersyteckie.pl

fot.: Adrian Wykrota