Profesor Jerzy Koch laureatem Nagrody Literackiej GDYNIA

Prof. Jerzy Koch został laureatem Nagrody Literackiej GDYNIA w kategorii Przekład na język polski za tłumaczenie z niderlandzkiego książki Mój mały zwierzaku Marieke Lucasa Rijnevelda, opublikowanej przez Wydawnictwo Literackie.

Profesor Jerzy Koch otrzymał nominację do GDYNI drugi rok z rzędu. W 2022 roku został nominowany za  przekład nagrodzonej Bookerem powieści Rijnevelda pt. Niepokój przychodzi o zmierzchu. Na stronie nagrody można przeczytać:

Mój mały zwierzaku to książka wciągająca i przerażająca. (...) Dość powiedzieć, że mamy tu do czynienia ze wstrząsającym monologiem pedofila. Fraza, pełna cytatów z kultury popularnej, Biblii, literatury czy muzyki rockowej, jest tu odpowiednikiem samonapędzającego się mechanizmu chorego, perwersyjnego pożądania. Rijneveld wymyśla swojego bohatera w niderlandzkim, a Koch wymyśla go konsekwentnie w języku polskim sprawiając, że wszystko wspaniale tu ze sobą gra. Ta translatologiczna robota zachwyca literackością i wciągającą, hipnotyczną wręcz atmosferą".

Kapituła doceniła tłumacza za mistrzowskie, prawdziwie wysmakowane, zaskakująco czułe, niekończące się zdania, oddające duszną atmosferę przerażającego w swojej istocie monologu głównego bohatera.

Jerzy Koch, zatrudniony na Wydziale Anglistyki UAM oraz University of the Free State w RPA, jest literaturoznawcą, niderlandystą i germanistą z wykształcenia, specjalizującym się w literaturze i języku afrikaans, literaturze kolonialnej, niderlandzkiej i południowoafrykańskiej. Laureat m.in. nagrody im. Martinusa Nijhoffa za dorobek w dziedzinie tłumaczeń literatury niderlandzkiej na polski oraz nagród Algemeen-Nederlands Verbond i Ministerstwa Spraw Zagranicznych Królestwa Holandii za propagowanie kultury niderlandzkiej w Polsce.

Na zdjęciu  - prof. Koch (drugi od prawej) w gronie pozostałych laureatów Nagrody.

fot. Anna Rezulak