Nagrody i stypendia Miasta Poznania przyznane

Poznańscy twórcy i naukowcy zostali uhonorowani za wybitne osiągnięcia. Nagrodę Naukową Miasta Poznania otrzymał wybitny astronom, dr hab. Michał Jerzy Michałowski z UAM, a Nagrodę Artystyczną - dr Paweł Grobelny, projektant i kurator. Przyznano też kilkanaście stypendiów dla młodych badaczy i artystów.

Nagroda Naukowa oraz Nagroda Artystyczna Miasta Poznania przyznawane są osobom o niekwestionowanych osiągnięciach. Twórcom i naukowcom, których dorobek został doceniony przez poznańskie środowiska jako istotny wkład w rozwój regionu i miasta. Wysokość każdej z nich wynosi 60 tys. złotych.

- Chciałbym, żeby nagrodzeni twórcy i naukowcy zostali w Poznaniu i tu działali - mówił Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta miasta. - Tworzymy takie warunki, żeby artyści i badacze mogli stale się rozwijać przy wsparciu miasta Poznania.

Laureatem Nagrody Naukowej Miasta Poznania został dr hab. Michał Jerzy Michałowski z Obserwatorium Astronomicznego UAM, za znalezienie brakującego elementu wybuchających gwiazd za pomocą Poznańskiego Teleskopu Spektroskopowego oraz za odkrycie dużej ilości gazu atomowego w pobliżu miejsca wybuchu supernowej.

Cały artykuł dostępny na Uniwersyteckie.pl

fot. Przemysław Stanula