Publikacja na 100-lecie poznańskiej polonistyki

W maju 2019 roku poznańska polonistyka obchodziła stulecie swego istnienia. Była jednym z pierwszych kierunków na Uniwersytecie Poznańskim. Z tej okazji powstała specjalna jubileuszowa publikacja "Stulecie poznańskiej polonistyki 1919-2019".

"Stulecie poznańskiej polonistyki 1919-2019" pod redakcją prof. Seweryny Wysłouch, Anny Piotrowicz, Barbary Judkowiak i Sylwii Karolak ma przypomnieć burzliwe, przerwane wojną dzieje kierunku i skłonić do przemyślenia naszej tradycji.

Jubileuszowa publikacja powstawała przez cztery lata i została podzielona na trzy tomy. Autorzy chcieli przede wszystkim zwrócić uwagę na sylwetki profesorów, którzy poświęcili się nauce, uparcie szukając nowych dróg, a także decydowali o kształcie polonistyki uniwersyteckiej. W monografii możemy poznać ich dzieła, losy, które wydobyto z niepamięci i ożywiono.

W pracy autorzy biogramów wykorzystali m.in. archiwalia, zdjęcia, dokumenty czy nawet satyry okolicznościowe.  Zbiory sylwetek zostały poprzedzone krótkimi rozdziałami syntetycznymi, a całość zamyka kalendarium Na uczelni, w mieście, w kraju, które przywołuje najważniejsze konteksty historyczne, polityczne i metodologiczne.

Cały artykuł dostępny na Uniwersyteckie.pl

fot. Adrian Wykrota