Data publikacji w serwisie:

Pyrkon wystartował. Wśród prelegentów nasi naukowcy

Dziewiętnasta edycja Festiwalu Fantastyki Pyrkon ma miejsce w ostatni weekend kwietnia na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Uznawany za największy festiwal fantastyki w Polsce i jeden z największych w Europie, Pyrkon to dziesiątki sal wypełnionych warsztatami, wykładami, wystawami, konkursami i pokazami cosplay. To także okazja do spotkania niesamowitych gości …oraz poszerzenia wiedzy, ponieważ wśród prelegentów tegorocznej edycji znaleźli się również naukowcy z UAM!

Blok Naukowy reprezentować będzie prof. UAM dr hab. Maciej Franz, historyk wojskowości, którego specjalnością są dzieje marynarki wojennej XX wieku, historia wojskowości nowożytnej, a także historia historiografii. Jest autorem 300 opracowań naukowych i popularnonaukowych, w tym ponad 20 książek, a także opiekunem i mentorem, który wychował już 6 doktorów i blisko 100 magistrów.

Na Pyrkonie prof. Franz opowiadać będzie o swoich podróżach, badaniach i pasji do historii wojskowości, a przede wszystkim wygłosi swoją prelekcję pt. „Żywe Torpedy, Ludzie Żaby… – gdzie diabeł nie potrafił, oni atakowali – włoskie siły specjalne w drugiej wojnie światowej”.

Dla miłośników Kraju Kwitnącej Wiśni nie lada gratką będzie możliwość spotkania z kimś, kto Japonią zajmuje się zawodowo, a do tego naukowo i rzecz jasna hobbistycznie: gościem bloku Fantastyki Dalekowschodniej będzie prof. UAM dr hab. Arkadiusz Jabłoński.

Cały artykuł dostępny na Uniwersyteckie.pl

tekst i fot.: Jagoda Haloszka