Data publikacji w serwisie:

Rektor na dwóch uczelniach

Był równocześnie rektorem dwóch uczelni w Poznaniu; trzykrotnie zmieniał polityczne opcje, ale przy tym zachowywał to samo liczne grono przyjaciół i współpracowników, darzących go sympatią i szacunkiem. Kim był naprawdę?

Urodził się w 1884 roku w Borzuchowie na Wołyniu w rodzinie ziemiańskiej, bardzo rozgałęzionej, pełnej znaczących, ale i barwnych postaci. Prababka jego przyjaźniła się z matką Słowackiego, a jeden z krewnych na balach wsławił się robieniem w mazurze salta przez okno. Ot, Kresy. Antoni Peretiatkowicz, bo o nim mowa, ukończył gimnazjum w Kamieńcu. Na studia prawnicze wyjechał do Warszawy, tam jednak za udział w manifestacji patriotycznej w pamiętnym 1905 roku został prawie zaraz wydalony.

Studia kontynuował w Berlinie, Lwowie i Krakowie, a po doktoracie doskonalił w najlepszych uniwersytetach Europy: w Paryżu, Heidelbergu i w Genewie, gdzie spędził prawie dwa lata w Archiwum J. J. Rousseau. To zaowocowało nie tylko tłumaczeniami, habilitacją, ale i monografią o Rousseau, wnikliwą, oryginalną, na światowym poziomie. Z zagranicy przywozi wiele naukowych przyjaźni i świeży nurt filozofii prawa, wówczas dynamicznie się rozwijającej.

Cały artykuł dostępny na Uniwersyteckie.pl

Autor: Maria Rybicka

fot. Archiwum PAN