Z Marcinem Popkiewiczem, autorem książki: „Świat na rozdrożu", „Rewolucja energetyczna. Ale po co?", uznanym w Polsce i za granicą analitykiem megatrendów, ekspertem i dziennikarzem zajmującym się powiązaniami w obszarach gospodarka-energia-zasoby-środowisko rozmawiają Adam Barabasz i Marcin Piechocki
Jak przekonać ludzi do troski o środowisko naturalne, kiedy skutki naszych działań mogą pojawić się po naszej śmierci?
Podstawowym problemem jest brak świadomości realnych zagrożeń wynikających z zaniedbania środowiska naturalnego. W większości dyskusji na temat wyzwań energetycznych współczesnego świata, Europy, w tym Polski, ludzie uważają, że ich to nie dotyczy, nie wierzą też w możliwość zmiany sposobu życia. Nie wyobrażają sobie na przykład zamiany węgla ogrzewającego nasze mieszkanie na np. pompę ciepła. Gdy wyjeżdżamy do krajów nordyckich widać postęp w podejściu do tych zagadnień.
W Skandynawii jeździ mniej samochodów, nie ma korków, ludzie więcej się ruszają, jeżdżą na rowerach, jest mniej smogu, nie mają chorób, w tym alergii. Poza tym techniki zużycia energii są inne i niekoniecznie droższe, jak nam się wmawia. Jeśli np. ktoś ma w domu własną fotowoltaikę to za ogrzewanie płaci mniej niż za palenie w domu solidnym węglem i dużo taniej niż gazem. Trzeba myśleć o tych problemach perspektywicznie. Stawiając na nowe technologie ekologiczne, odcinamy się od importu drogich surowców ropy, gazu z Rosji, ratujemy świat, poprawiamy jakość życia i jeszcze w długiej perspektywie czasu się na tym bogacimy.
Cały wywiad dostępny na Uniwersyteckie.pl