Data publikacji w serwisie:

Kongres Polskiego Towarzystwa Neofilologicznego

Polskie Towarzystwo Neofilologiczne obchodzi tym w roku 90-lecie istnienia. Podczas jubileuszowego kongresu PTN prof. Mirosław Pawlak z Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu otrzymał medal im. prof. Ludwika Zabrockiego za wybitne zasługi na rzecz towarzystwa.

- Polskie Towarzystwo Neofilologiczne stawia sobie za cel popularyzację i rozwój wiedzy związanej z różnymi językami. Współpraca badaczy z wielu filologii jest cechą charakterystyczną PTN, to także rys wyróżniający Wydział Neofilologii - powiedziała prof. Aldona Sopata, Dziekan Wydziału Neofilologicznego w pierwszym dniu obrad w Aulii Lubrańskiego.

Kongres otworzyła Prorektor ds. kształcenia, prof. Beata Mikołajczyk. W swoim przemówieniu nawiązała do standardów akademickiego kształcenia językowego, które opracowuje wspólnie z naukowcami z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W przyszłości będą one wskazówką do efektywizacji kształcenia językowego na polskich uczelniach.

Trzydniowemu wydarzeniu przyświecało hasło "Interdyscyplinarność w glottodydaktyce". Uczestnicy dyskutowali i szukali odpowiedzi na pytania: na ile dyscyplina autonomiczna, jaką jest glottodydaktyka, powinna inspirować się badaniami prowadzonymi w innych dyscyplinach? Na ile sama może służyć jako inspiracja takich badań?

Cały artykuł dostępny na Uniwersyteckie.pl

tekst: Ewa Konarzewska-Michalak

fot. Adrian Wykrota