Data publikacji w serwisie:

Rzymski dar dla UAM

Książki papieskie

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia na Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu trafiło blisko 35 tysięcy książek z Papieskiego Instytutu Studiów Kościelnych, który do końca 2024 roku znajdował się w Rzymie. W 2024 r. władze zakonne były zmuszone do podjęcia decyzji o zamknięciu tej placówki ze względów finansowych.

- To brzmi jak szaleństwo i tak faktycznie było – mówi Przemysław Raczyk, doktorant Szkoły Nauk o Języku i Literaturze Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. I dodaje: - Pierwszą informację otrzymaliśmy w październiku: Papieski Instytut Studiów Kościelnych w Rzymie zamyka swoją jednostkę. Zadzwonili do nas z pytaniem: „Słuchajcie, może chcielibyście trochę książek?” Odpowiedzieliśmy - jasne, że tak. To nie tylko książki teologiczne, ale też związane z historią, historią literatury oraz relacji polsko-włoskich, a także działaniami Polaków w Rzymie - pomyśleliśmy, że to fantastyczna sprawa. Dopiero później okazało się, że chodzi o całą bibliotekę - tak zaczęła się cała akcja - wyjaśnia mgr Przemysław Raczyk.

Jak mówi prorektor UAM ds. współpracy międzynarodowej, prof. Rafał Witkowski: - Wśród instytucji naukowych działających w Rzymie, w sposób szczególny UAM związany był z Papieskim Instytutem Studiów Kościelnych, którym od 1971 r. kierował absolwent UAM, ks. dr Hieronim Fokciński SJ. Na przestrzeni lat pracownicy Instytutu Historii/Wydziału Historycznego (i innych) wielokrotnie odbywali staże i kwerendy w rzymskim PISK, realizując projekty naukowe związane z historią ziem polskich oraz Polaków we Włoszech – mówi prof. Witkowski. - Mając na uwadze powiązania PISK z UAM, ks. prof. Robert Danieluk, dyrektor PISK, zaoferował przekazanie zbiorów bibliotecznych nieodpłatnie Uniwersytetowi. Prof. Robert Maryks z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, dokonał lustracji księgozbioru naukowego, liczącego ok. 35000 tomów i przygotował dokumentację fotograficzną. Wyniki jego pracy zostały skonsultowane z dr Małgorzatą Dąbrowicz, dyrektorką Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu oraz pracownikami BUP.

Po oszacowaniu kosztów przygotowania księgozbioru do przewiezienia oraz rozeznaniu możliwości transportowych i logistycznych, czworo doktorantów Szkoły Nauk o Języku i Literaturze UAM: Małgorzata Woźniak, Przemysław Raczyk, Adrian Sadowski i Łukasz Skrobała, udało się do Rzymu, gdzie pracowali przez blisko tydzień. Po przygotowaniu 33 palet firma transportowa przewiozła je do Poznania, gdzie trafiły tuż przed Bożym Narodzeniem. To największy prezent, jaki UAM otrzymał w 2024 r. Od pierwszych dni nowego roku pracownicy BUP oraz bibliotek wydziałowych rozpoczynają segregowanie i opracowywanie rzymskiego daru.

fot. P. Stanula