Data publikacji w serwisie:

Skarby PTPN

Ponad 15 tys. egzemplarzy starodruków od XV do XVIII wieku liczy zbiór Biblioteki Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Oprócz polskich dzieł w jej posiadaniu są także dzieła zagraniczne, łacińskojęzyczne, włoskie, niemieckie czy francuskie. Najstarsze z nich to inkunabuły, których jest aż 152.

Choć na co dzień mieszczą się w magazynie zbiorów specjalnych, który jest pilnie strzeżony, niedawno dzięki projektowi Skarby Biblioteki PTPN zainteresowani mogli zobaczyć je na własne oczy. - Jako PTPN mamy bardzo bogatą ofertę wystaw oraz prelekcji, którym towarzyszą wystawy zbiorów, ponieważ zależy nam na tym, aby dzieła nie leżały za długo bezczynnie i nie kurzyły się w magazynie. Pomysł na projekt Skarby Biblioteki odpowiada najważniejszym celom, jakie wyznaczają sobie biblioteki naukowe, mające zbiory historyczne, ponieważ każda z nich chce popularyzować swoje najcenniejsze zabytki i zainteresować nimi szerszą publiczność - mówi dr Anna Kołos, dyrektor Biblioteki PTPN.

Najciekawsze i najcenniejsze obiekty z historycznego księgozbioru PTPN zaprezentowano na czterech spotkaniach. Pierwsze z nich poświęcone było De revolutionibus orbium coelestium Mikołaja Kopernika, książki, która zmieniła nowożytną naukę i wytyczyła jej nowe kierunki. Biblioteka ma w swoich zbiorach aż cztery egzemplarze wydań Kopernika – pierwodruk z 1543 roku, dwa egzemplarze z 1566 roku oraz wydanie amsterdamskie z 1617 roku (rok po wpisaniu dzieła na Indeks Ksiąg Zakazanych).

Cały artykuł dostępny na Uniwersyteckie.pl

Tekst: Jagoda Haloszka

Fot. Adrian Wykrota