Data publikacji w serwisie:

StethoMe rusza na podbój Europy

fot. Łukasz Woźny

StethoMe – urządzenie, którego pomysłodawcami jest dwoje naukowców z Wydziału Fizyki UAM uzyskało dodatkowe finansowanie. Pieniądze wpłynęły m.in. z brytyjskiego funduszu Sebastiana Kulczyka  Manta Ray oraz polsko -izraelskiego TDJ Pitango Ventures. W sumie poznański start-up otrzymał 2,5 mln USD.

Inwestycja ma wesprzeć firmę w sprzedaży StethoMe na rynku europejskim – urządzenie wzbogacone będzie o aplikację mobilną. Pierwsze kroki w komercjalizacji produktu poza Polską zostały już postawione. Współprace zawarto m.in. z firmami z Francji i Hiszpanii.

Jak mówił na portalu Puls Biznesu Wojciech Radomski, prezes i współzałożyciel StethoMe spółka prowadzi obecnie pilotaż w Centrum Medycznym PZU Zdrowie Warszawa Chmielna. W najbliższych miesiącach będzie natomiast pracować nad zwiększeniem wartości już zawartych kontraktów i pozyskaniem kolejnych w całej Europie. Start-up, podobnie jak inne spółki technologiczne działające w sektorze telemedycznym, próbuje wykorzystać szansę, jaką stworzyła pandemia COVID-19. Skupiła wzrok placówek medycznych i pacjentów na mobilnych urządzeniach i nowoczesnych systemach opieki zdrowotnej, a inwestorów — na ich twórcach.

StethoMe to elektroniczny bezprzewodowy stetoskop zintegrowany z termometrem. Od standardowego stetoskopu różni się tym, że jest przeznaczony dla pacjenta, aby w domowych warunkach stwierdzić, czy dźwięki generowane w układzie oddechowym i przez serce są prawidłowe.

Z pomocą systemu informatycznego bazującego na sztucznej inteligencji (artificial intelligence — AI) daje szybki wynik i alarmuje o nieprawidłowościach. W ostatnich miesiącach start-up znalazł nowe zastosowanie dla narzędzia — dostosował go do potrzeb lekarzy pracujących w szpitalach zakaźnych oraz do diagnostyki chorób płuc u osób na kwarantannie. Firma przekonała do konceptu pracowników Szpitala Zakaźnego w Poznaniu oraz barcelońskiego szpitala dziecięcego Sant Joan de Déu Barcelona. Stetoskopy w ramach akcji charytatywnej przekaże także do innych, wybranych szpitali z Polski.

Przypomnijmy autorami pomysłu na StethoMe jest dwoje psychoakustyków z UAM: dr Honorata Hafke-Dys i dr Jędrzej Kociński.

Zob też. https://uniwersyteckie.pl/nauka/stethome-stetoskop-w-twoim-domu

Źródło: Anna Bełcik "StethoMe bogatsze o 2,5 mln USD", Puls Biznesu - wydanie internetowe.

Fot. Łukasz Woźny