Data publikacji w serwisie:

Szermierka UAM w srebrze!

Studenci naszego Uniwersytetu zajęli drugie miejsce w Akademickich Mistrzostwach Polski w szermierce. W imprezie udział wzięło niespełna stu zawodników z 26 uczelni wyższych z całego kraju. Szermierka UAM w srebrze!

Studenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu musieli uznać wyższość jedynie reprezentantów Politechniki Śląskiej. Na trzecim miejscu znaleźli się też przedstawiciele Collegium Civitas w Warszawie. Tuż za podium sklasyfikowani zostali studenci innej uczelni ze stolicy Wielkopolski – Politechniki Poznańskiej.

Odbywający się w Krakowie turniej był dobrze obsadzony. Wśród blisko stu uczestników na listach startowych znaleźli się m.in. złoty medalista młodzieżowych igrzysk olimpijskich z 2014 roku i wicemistrz Europy seniorów we florecie Andrzej Rządkowski (Uniwersytet Wrocławski), mistrz Europy do lat 20 w szpadzie Wojciech Lubieniecki (AGH Kraków), brązowy medalista uniwersjady w Neapolu w szpadzie Wojciech Kolańczyk (WSH Wrocław), czy mistrzyni świata juniorek we florecie Renata Tomczak (Politechnika Poznańska).

Najlepsi we florecie

Tak dobry wynik UAM zawdzięcza świetnej postawie florecistów. Marika Chrzanowska, wygrała rywalizację wśród kobiety, za trzecim miejscu sklasyfikowana została Julia Chrzanowska a szóste Maria Vetulani. Szóste miejsce w rywalizacji mężczyzn zajął z kolei Michał Koślicki.

Poniżej oczekiwań spisał się z kolei brązowy medalista mistrzostw Europy juniorów we florecie Kacper Bem (UAM Poznań), który zajął dopiero 14 miejsce.

W większości turniejów indywidualnych zwyciężali faworyci. W szpadzie najlepsi byli Magdalena Pawłowska (SGH Warszawa) i medalista uniwersjady w Neapolu Wojciech Kolańczyk (WSH Wrocław), we florecie Marika Chrzanowska (UAM Poznań) i Andrzej Rządkowski (UWr Wrocław), a w szabli Marta Okne (CC Warszawa) i Tomasz Pytel (UE Katowice).

Bez uścisków dłoni

Akademickie Mistrzostwa Polski były pierwszą szermierczą imprezą w Polsce po półrocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Organizatorzy zadbali o odpowiedni reżim sanitarny - zawodnicy między innymi nie mogli podawać sobie ręki po zakończonym pojedynku. Gest ten zastąpiono ukłonem obu zawodników.

Organizatorem mistrzostw był Klub Uczelniany AZS AGH przy współudziale Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Impreza odbywała się w hali AGH przy ul. Piastowskiej 26a.

Wyniki Akademickich Mistrzostw Polski w szermierce

Klasyfikacja generalna
1. Politechnika Śląska w Gliwicach 27,5
2. Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu 23,5
3. Collegium Civitas w Warszawie 21,5

Wyniki indywidualne

Kobiety

Szpada
1. Magdalena Pawłowska (SGH Warszawa)
2. Kamila Pytka (SGGW Warszawa)
3. Ewa Kawencka (PŚ Gliwice)
3. Paulina Wilaszek (UPr Wrocław)

Floret
1. Marika Chrzanowska (UAM Poznań)
2. Dominika Wasilczuk (CC Warszawa)
3. Aleksandra Jeglińska (CC Warszawa)
3. Julia Chrzanowska (UAM Poznań)

Szabla
1. Marta Okne (CC Warszawa)
2. Małgorzata Zawodniak (AWF Poznań)
3. Urszula Kurzyna (UMB Białystok)
3. Agata Marciniak (PP Poznań)

Mężczyźni

Szpada
1. Wojciech Kolańczyk (WSH Wrocław)
2. Bartosz Staszulonek (PŚ Gliwice)
3. Sebastian Majgier (PŚ Gliwice)
3. Wojciech Lubieniecki (AGH Kraków)

Floret
1. Andrzej Rządkowski (UWr Wrocław)
2. Bartosz Goc (PG Gdańsk)
3. Piotr Borowiec (PG Gdańsk)
3. Jan Zakrzewski (UW Warszawa)

Szabla
1. Tomasz Pytel (UE Katowice)
2. Hubert Glasner (PP Poznań)
3. Piotr Kurzyna (UMB Białystok)
3. Piotr Sosulski (PŚ Gliwice)

tekst: Filip Czekała