Matki żyjące w związkach jednopłciowych dają dzieciom więcej swobody – wynika z badań dr Jowity Wycisk z Wydziału Psychologii i Kognitywistyki. W tęczowych rodzinach wychowuje się w Polsce od 50 do 100 tysięcy dzieci. – Mówienie o tych rodzinach, ich problemach, jest potrzebne – uważa dr Jowita Wycisk.
Badanie tęczowych rodzin to trudne zadanie. Podjęła się go dr Jowita Wycisk, jedna z nielicznych, jeśli nie jedyna psycholog w Polsce, która od lat zajmuje się tym tematem. Taka praca wymaga motywacji – akurat jej pani doktor, zaangażowanej w działalność społeczną na rzecz osób LGBT+, nie brakuje. Kolejna przeszkoda związana jest z tym, że obecnie badacze nie tylko muszą dostarczać wyniki wysokiej jakości, ale też robić to szybko. Tymczasem tego typu badania wymagają czasu. Nikt nie wie, ile tęczowych rodzin żyje w Polsce, część z nich jest nierozpoznana i funkcjonuje w szarej strefie. Szacuje się, że wychowują od 50 do 100 tysięcy dzieci. Ze względu na wysoki poziom homofobii w naszym kraju niełatwo do nich dotrzeć, a tym bardziej nakłonić je do wzięcia udziału w badaniach.
Pomimo tych trudności dr Wycisk prowadzi projekt poświęcony kobietom wychowującym dzieci w związkach z innymi kobietami. – To niewidzialna, ale realnie istniejąca grupa. Bez względu na to, czy społeczeństwo jest gotowe, by pary jednopłciowe mogły adoptować dzieci, to one już je mają. Sytuacja tych dzieci jest nieuregulowana; brak narzędzi nie tylko w przypadku śmierci rodzica biologicznego, ale również rozstania partnerek nie jest korzystny dla dzieci. Dlatego myślę, że mówienie o tych rodzinach, ich problemach, jest potrzebne – wyjaśnia dr Jowita Wycisk.
Psycholożkę interesują dwa zagadnienia: stres mniejszościowy i kompetencje rodzicielskie matek homo/biseksualnych. Badaczka między innymi chciała dowiedzieć się, czy pod wpływem sytuacji życiowej stają się one nadopiekuńcze, a może ich kompetencje rodzicielskie są wyższe, skoro podlegają pewnej „selekcji” – nie każda homo/biseksualna kobieta decyduje się przecież żyć z inną kobietą i wychowywać z nią dziecko.
Cały artykuł na stronie: https://uniwersyteckie.pl/nauka/dr-jowita-wycisk-teczowe-matki-tworza-zmiane
tekst: Ewa Konarzewska-Michalak
fot. Adrian Wykrota