Data publikacji w serwisie:

Ten test zdaliśmy razem

Niedawno przekazałem osobiście pierwszy pilotażowy test immunologiczny, jaki został wyprodukowany w Centrum Zaawansowanych Technologii UAM. Test trafił do prof. Grzegorza Dworackiego z Katedry Immunologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Będzie poddany wstępnym ocenom już na surowicy pacjentów. Byłem i jestem przepełniony dumą, że takie wydarzenie miało miejsce.

Jest to kamień milowy w osiągnięciach całego zespołu. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie zaangażowanie merytoryczne prof. Krzysztofa Sobczaka z Wydziału Biologii oraz prace laboratoryjne, wykonane przez Adama Mielocha, dr. Filipa Porzucka, Zuzannę Rogalską, Julię Sembę oraz Tomasza Szymańskiego. Z Adamem, Julką oraz Tomkiem pracujemy na co dzień, rozumiemy się bez słów… Okazało się jednak, że nagły rozrost grupy o dodatkowe osoby nie tylko nie był problematyczny, ale zaowocował wytworzeniem czegoś niezwykłego. Przeprowadziliśmy dziesiątki godzin rozmów, przy których określenie „burza mózgów” jest eufemizmem.

O możliwościach, jakie daje test prof. Floriana Krammera, dowiedziałem się kilka tygodni temu. W niedzielę. Po krótkim namyśle spytałem moich współpracowników, czy mają chęć chwilowego przebranżowienia się. Zwykle pracujemy nad połączeniem nanotechnologii, biotechnologii i inżynierii biomedycznej. Badania immunologiczne oraz produkcja białka jest mi znana z czasów doktoratu na uniwersytecie przyrodniczym (BOKU) w Wiedniu, a mojej grupie z czasów studiów… Uwierzyliśmy jednak, że jako naukowcy jesteśmy odpowiednio przygotowani do podjęcia nowych wyzwań. Szybko udało nam się pozyskać pomoc prof. Sobczaka, jego doktorantki oraz dr. Filipa Porzucka.

Cały artykuł dostępny na uniwersyteckie.pl

Tekst: prof. Jakub Rybka

Fot. Adrian Wykrota