UAM rządzi: lingwistka, hydrolog, politolodzy

Za nami pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu.  Wśród nowych posłów i senatorów nie brakuje takich, którzy mają związki z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza. Większość z nich to politolodzy i prawnicy. Oto poczet naszych absolwentów na Wiejskiej.

Najdłużej związana z UAM jest senator prof. Jadwiga Rotnicka. Geografię zaczęła studiować 58 lat temu, w 1961 roku. Studia ukończyła pięć lat później, a już w listopadzie 1966 r. podjęła pracę na naszej uczelni. W 1975 r. doktoryzowała się uzyskując stopień doktora geografii fizycznej na specjalności hydrologia.

Jadwiga Rotnicka w Senacie zasiada od 2007 r. najpierw z ramienia Platformy Obywatelskiej, teraz z Koalicji Obywatelskiej. Nadchodząca kadencja będzie już dla niej czwartą.

Adam Szejnfeld (KO), absolwent prawa, z krajową polityką związał się jeszcze wcześniej, bo w 1997 r. Przez pięć kadencji był posłem, ostatnio europosłem, by teraz wystartować z sukcesem do Senatu.

Podobną drogę - od posła do senatora - przebył Jan Filip Libicki (PSL-KP). Magister historii na UAM do Senatu został wybrany po raz trzeci, wcześniej przez dwie kadencję był posłem.

Pierwszą kadencję zaczynają dwaj inni senatorowie z Koalicji Obywatelskiej. Marcin Bosacki to absolwent historii, a Ewa Matecka na naszej uczelni zdobyła tytuł magistra archeologii.

Cały artykuł dostępny na Uniwersyteckie.pl

tekst: Filip Czekała