Uniwersytecka Synergia Edukacyjna. Zaciekawienie

Jeszcze niedawno „Zespół UAM dla najlepszych” zaproponował spotkanie z młodymi samorządowcami. Byliśmy i było ciekawie. 14 kwietnia w Collegium Minus odbyło się drugie z cyklu spotkanie z nauczycielami. Jego tytuł: Uniwersytecka Synergia Edukacyjna. Nauczycielskie zaciekawienie. Jak mówi prof. UAM  Krzysztof Skibski, wszystko po to, by ułatwić nauczycielom pracę i aby jej efekty były jak najlepsze.

- To nasz statutowy obowiązek. Wspieranie nauczycieli mamy wpisane w swoje działania. Od lat współpracujemy ze szkołami. Kształcimy też nauczycieli, którzy na co dzień uczą młodzież – mówi prof. Skibski. – Wspomagamy też młodych, których zainteresowania sięgają ponad licealne standardy. Prowadzimy rozmowy dotyczące tego jak wspomóc uczniów w rozwijaniu ich zainteresowań. Nie pomijamy przy tym samych nauczycieli i temu ma służyć obecne spotkanie.

W ubiegłym roku podczas pierwszego spotkania z nauczycielami przyglądano się procesowi nauczania z perspektywy ucznia. Obecne spotkanie miało na celu zwrócenie uwagi na perspektywę nauczycielek i nauczycieli. Dzieje się tak dlatego, że w ubiegłorocznej dyskusji o uczniowskim zaciekawieniu silnie wybrzmiała potrzeba wsłuchania się w ich głosy.

- Ważne tu więc są zarówno sprawy związane z realizacją podstawowych zadań zawodowych, jak i kwestia samorozwoju, współpracy, inicjatywności czy komunikacji – dodaje prof. Skibski.

Na spotkanie w Minusie zaproszono między innymi kuratora oświaty, kierowniczkę Pracowni Kształcenia Ustawicznego ODN-u, dyrektora Społecznej Szkoły Podstawowej, a także akademika, prof. Jacka Pyżalskiego. Zdaniem prof. Krzysztof Skibskiego te osoby są nieprzypadkowe, bo uczestniczący w spotkaniu przyglądali się z perspektywy różnych miejsc potrzebom nauczycieli i wypracowali wspólne rozwiązania, których efektem będzie pomoc w procesie kształcenia.

tekst: Krzysztof Smura

fot. Martyna Płaczek