Uniwersytecki Efekt Motyla

Ten film autentycznie porusza. Uniwersyteckie Studio Filmowe stworzyło Efekt Motyla. Obraz sprawia, że kwadrans na YT mija bardzo szybko. Intryguje i oswaja ze środowiskiem, które tak często  jest dla nas niezrozumiałe. Inne.

Adam Pietrzykowski  z USF wraz z ekipą przez ostatnie tygodnie pracował nad Efektem Motyla – filmem poruszającym zagadnienie osób z niepełnosprawnościami, a w zasadzie z jedną niepełnosprawnością – wadą słuchu. Głównym aktorem filmu jest dr Karolina Ruta – Korytowska z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej. To ona, mając na sali studenta z taką wadą postanowiła zgłębić temat i pomóc. Zwróciła się do władz dziekańskich. Tak to się zaczęło. I trwa.

Dziś, są kursy języka migowego dla studentów i wykładowców. Pani Karolina jest opiekunką naukową Koła Miłośników Języka Papilon. Tego samego, które w 2018 roku zdobyło tytuł ,,Popularyzatora nauki’’ przyznawanego przez serwis Nauka w Polsce oraz MNiSW.

Narracja filmu wciąga od początku i z pewnością jest to zasługa przeuroczych dziewczyn z Koła Papilon - Elizy, Marysi, Marty i Karoliny.  Mnie zachwyciły sceny miganego monologu, do którego tło stanowił szum strumienia w Motylarni poznańskiego Zoo, wyciszane dialogi, scenki rodzajowe w ciszy czy przenikające się obrazy. Wszystko skonstruowane ze smakiem. Wciągające. Po brzegi.

- My słyszący jesteśmy dość głusi na potrzeby głuchych – mówi w jednym z fragmentów filmu dr Karolina Ruta-Korytowska. Sam film świadczy o tym, że nie wszyscy. I całe szczęście. Warto go obejrzeć.

Film można obejrzeć na Uniwersyteckie.pl