Uniwersytet badawczy. Jeśli współpracować, to z najlepszymi

W Auli Lubrańskiego odbyła się konferencja inaugurująca projekt - Inicjatywa doskonałości – Uniwersytet badawczy. Wziął w niej udział wicepremier Jarosław Gowin. Jak powiedział prof. Marek Kwiek, jeden z ojców sukcesu wniosku o uczelnię badawczą  - Z pozyskanych środków nie będziemy wspierać publikacji w słabych czasopismach. Nie będziemy wspierać współpracy z uniwersytetami spoza szanghajskiej 500-tki i nie będziemy finansować wydatków na kadrę i działania w trybie pozakonkursowym. Teraz liczyć się będą najbardziej prestiżowe czasopisma, prestiżowi partnerzy i  duże granty.

Trwające kilka godzin spotkanie otworzył Rektor Andrzej Lesicki, który przypomniał, że otrzymanie statusu uczelni badawczej jest jednym z najważniejszych sukcesów UAM w tym roku.

- Sukces uniwersytetu badawczego poprzedziła konferencja ,,Uniwersytety w poszukiwaniu doskonałości.’’ Uczestniczyli w niej doktorzy honoris causa naszej uczelni – powiedział prof. Andrzej Lesicki i przypomniał, że obecny rok jest czasem wdrażania nowej ustawy o szkolnictwie wyższym.

- Stworzyliśmy statut i szereg innych aktów np. regulamin organizacyjny – mówił. - Działamy w nowej strukturze opartej na pięciu szkołach dziedzinowych. Obok nich działa szkoła doktorska.

Rektor zauważył, że wdrażanie zmian wciąż trwa, a uniwersyteckiej kadrze nie brakuje odwagi w ich przeprowadzaniu. Wspomniał o wielu tegorocznych wyróżnieniach i o tym z ostatniej chwili, czyli siódmym polskim noblu w historii UAM, dla prof. Andrzeja Wiśniewskiego.

- Nie można zapomnieć i o EPICUR-ze. Jesteśmy w konsorcjum ośmiu uniwersytetów – mówił Rektor. – To zobowiązuje, podobnie jak znalezienie się wśród 10 polskich uczelni wyłonionych w konkursie ,,Inicjatywa doskonałości – Uniwersytet badawczy’’.

Minister Jarosław Gowin mówiąc o statusie uniwersytetu badawczego stwierdził, że jest to ukoronowanie czterech lat pracy.

- Wcześniej nie udawało się to ze względu na rezerwę środowiska uczelnianego kierującego się źle pojętym znaczeniem równości – mówił. - Teraz uczelnie badawcze staną się wzorem dla innych i gwarantem szybkiego podnoszenia jakości kształcenia oraz badań naukowych prowadzonych na najwyższym światowym poziomie.

Wicepremier zauważył, że konkurs był w pełni transparentny.

Cały artykuł dostępny na Uniwersyteckie.pl

tekst: Krzysztof Smura