Uniwersytety otwarte na imigrantów osiągają więcej

- Imigranci są naukowo bardziej płodni, jeżeli chodzi o najdonioślejsze naukowe odkrycia. Pytanie jak jest u nas? Czy w Polsce tworzymy klimat, który sprzyja imigracji? – pytał prof. Bilewicz w drugim dniu konferencji „Uniwersytet XXI wieku: od Humboldta do Uniwersytetu 4.0”.

Czwartkowe obrady rozpoczął prof. UW dr hab. Michał Bilewicz wykładem poświęconym różnorodności politycznej i kulturowej na uniwersytetach.

- Imigranci są naukowo bardziej płodni jeżeli chodzi o najdonioślejsze naukowe odkrycia. Pytanie jak jest u nas? Czy w Polsce tworzymy klimat, który sprzyja imigracji? – pytał prof. Bilewicz.

Nie jesteśmy krajem zbytnio przyjaznym obcokrajowcom. W jednym z pierwszych wywiadów, który minister Gowin udzielił po objęciu urzędu mogliśmy usłyszeć: „Nie powinniśmy przyjmować imigrantów  muzułmańskich, ponieważ doświadczenia Europy Zachodniej i innych krajów świata pokazują, że oni się nie asymilują, nie akceptują zasad naszej cywilizacji”. W innym zaś powiedział, że: powinniśmy zwiększać mobilność studentów, z jednym zastrzeżeniem – nie powinna to być mobilność z krajów muzułmańskich. Tego typu komunikaty rozgrzewające debatę publiczną dają sygnał, że państwo nie akceptuje wszystkich naukowców i studentów, którzy chcieliby przyjechać do Polski.

Artykuł dostępny na Uniwersyteckie.pl

tekst i fot. Ewa Konarzewska-Michalak