Data publikacji w serwisie:

Prace nad innowacyjnymi lekami onkologicznymi w WCZT

WCZT
Biotechnologiczna spółka będzie prowadzić prace badawczo-rozwojowe nad innowacyjnymi lekami onkologicznymi oraz terapią po przejściu choroby COVID-19. Prace grupy badawczej w Centrum Zaawansowanych Technologii w Poznaniu koordynuje dr hab. Katarzyna Rolle, prof. Instytut Chemii Bioorganicznej PAN.
W ramach poznańskiego Centrum Badawczo-Rozwojowego realizowane będą projekty w obszarze terapii nowotworów oraz rehabilitacji postcovidowej. W skład zespołu badawczego Centrum B+R wchodzą doświadczeni badacze, w tym dr hab. Katarzyna Rolle, Kierownik Zakładu Neuroonkologii Molekularnej w ICHB PAN. Naukowczyni była również członkiem Wirusowej Grupy Wsparcia, która opracowała pierwszy polski test diagnostyczny na wykrycie koronawirusa. Do tej pory spółka zdecydowała się na inwestycję w platformy CANCER PRINT oraz BREAST/OVARY RNA THERAPY, ale w planach jest testowanie kolejnych modeli badawczych.
Ponadto w laboratorium będzie prowadzona analiza molekularna maszynerii kontroli epigenetycznej choroby COVID-19. Ma stanowić platformę do dalszych badań, a następnie opatentowania kluczowych cząsteczek, które będą mogły być użyte w tworzeniu strategii terapeutycznych.
- W Centrum wykorzystywane będą nowoczesne technologie, takie jak organoidy czy biodruk 3D żywych tkanek. Następnie testowane będą na nich nowe cząsteczki, które wykazują potencjał terapuetyczny. Naszym celem jest wyodrębnienie i przebadanie tych, które finalnie przyczynią się do poprawy jakości życia i zdrowia pacjentów - tłumaczy dr. hab. Katarzyna Rolle, Kierownik Zakładu Neuroonkologii Molekularnej IChB PAN.

Cały artykuł dostępny na Uniwersyteckie.pl.

fot. Przemysław Stanula