W Centrum Zaawansowanych Technologii UAM odbyła się konferencja pt. Skuteczne formy komercjalizacji wiedzy. Spotkanie zorganizowało AMU Innovation, Spółka Celowa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Uczelniane Centrum Innowacji i Transferu Technologii.
Konferencja stanowiła okazję do zapoznania się z działalnością UCITT oraz spółki celowej UAM i ofertą wsparcia skierowaną do naukowców i całej społeczności akademickiej naszego Uniwersytetu. W jej trakcie prezes Amu Innovation Justyna Cięgotura i dyrektor UCITT Alicja Ostrowska Leszczyńska przybliżyły tematykę uniwersyteckich spin-offów oraz opowiedziały o wzajemnej współpracy.
Na scenie pojawili się również prezesi - założyciele pierwszych spółek typu spin-off naszej uczelni, którzy zaprezentowali swoje firmy i podzielili się doświadczeniem z procesu ich tworzenia.
- W ostatnim czasie otwarto na UAM pierwsze spółki typu spin-off. Są to nowe przedsiębiorstwa, które powstają na bazie badań naukowych prowadzonych na uniwersytecie. Spin-offy są zakładane przez naukowców lub pracowników instytucji, którzy wykorzystują swoje know-how do stworzenia nowego produktu lub usługi. Uniwersytety mogą być udziałowcami w tych firmach poprzez na przykład własną spółkę celową – mówił niedawno na naszych łamach prof. Michał Banaszak, prorektor UAM ds. cyfryzacji i współpracy z gospodarką. - I tak też jest na UAM: spółka AMU Innovation wspólnie z UCITT pomaga tworzyć spin-offy oraz obejmuje w nich udziały. Mamy w tej chwili na UAM dwa spin-offy: jeden w obszarze sztucznej inteligencji – Laniqo, a drugi w obszarze biotechnologii – SpinBionic. Są również ogromne szanse na powstanie kolejnych. Warto mocno podkreślić, że powstanie Laniqo jest przede wszystkim zasługą prof. Krzysztofa Jassema oraz jego zespołu z Centrum Sztucznej Inteligencji UAM, a powstanie SpinBionic to zasługa prof. UAM Jakuba Rybki i jego zespołu z Centrum Zaawansowanych Technologii UAM.
Spółka Laniqo powstała jako efekt komercjalizacji badań prowadzonych w Centrum Sztucznej Inteligencji. Inwestorem w spółce jest niemieckie wydawnictwo PONS Langenscheidt GmbH, wiodący europejski wydawca publikacji do nauki języków obcych.
Cały artykuł na stronie: https://uniwersyteckie.pl/nauka/w-czt-uam-o-komercjalizacji-wiedzy
tekst: Krzysztof Smura
fot. Łukasz Gdak