Data publikacji w serwisie:

WNPiD: Pokaz autonomicznych robotów

Na WNPiD miała miejsce pierwsza konferencja poświęcona autonomicznym robotom w systemach bezpieczeństwa. - Przyszłe pole walki to drony, roboty i jednostki docelowo autonomiczne, które będą realizowały zadania zgodnie z oprogramowaniem na rzecz bezpieczeństwa – powiedział prof. Mirosław Skarżyński, organizator wydarzenia.

Nowoczesny sprzęt elektroniczny wykorzystywany w wojskowości to przyszłość również innych służb zapewniających bezpieczeństwo. Zmianę zapoczątkowali Amerykanie, którzy wykorzystali 5 tysięcy robotów w wojnie w Iraku. Prof. UAM dr hab. Mirosław Skarżyński i dr Rafał Kamprowski z Zakładu Studiów nad Bezpieczeństwem, po wstępnej prezentacji wyników badań na krajowych konferencjach, idąc z duchem czasu na WNPiD UAM zorganizowali konferencję "Autonomiczne roboty w systemach bezpieczeństwa. Szanse i zagrożenia dla państw członkowskich Unii Europejskiej".

- Punktem wyjścia do zorganizowania konferencji było połączenie dwóch aspektów – teoretycznego i praktycznego związanego z bezpieczeństwem. Studenci będą mieli doskonałą okazję, by zapoznać się z nowoczesnym sprzętem, poznać specyfikę pracy w służbach, inspekcjach i strażach i być może w przyszłości kontynuować w nich swoją karierę  – powiedział dr Rafał Kamprowski.

Cały artykuł dostępny na Uniwersyteckie.pl

tekst: Ewa Konarzewska-Michalak

fot. Adrian Wykrota