Data publikacji w serwisie:

Wspierają i promują WP-A w Kaliszu

W ubiegłym tygodniu minęły dwa lata od czasu reaktywacji działalności Uniwersyteckiego Stowarzyszenia na rzecz Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu Artem Docendi. Przez ten okres wiele się zmieniło, ale główny cel pozostał ten sam — wspieranie i promowanie Wydziału oraz upowszechnianie nauki i kultury, przeprowadzenie badań naukowych. Z uwagi na wszystkie te okoliczności zdecydowaliśmy się przeprowadzić krótki wywiad z prezes stowarzyszenia, dr Dorotą Młyńską-Oganiaczyk, by podsumować dotychczasowe działania, a także porozmawiać o planach na przyszłość.

WP-A: Minęły dwa lata od czasu, kiedy stowarzyszenie Artem Docendi zostało reaktywowane. W tym czasie z pewnością było wiele radosnych chwil, ale także i smutków. Czy uważa pani, że możemy ten okres uznać za udany dla Stowarzyszenia i Wydziału?

Dr Dorota Młyńska-Oganiaczyk: To był dla nas bardzo pracowity czas ze względu na intensyfikację wielu projektów, których się podjęliśmy. Smutnych momentów sobie nie przypominam, były natomiast te trochę trudniejsze – na przykład wówczas, kiedy to trzeba było podjąć wiele działań w krótkim czasie. O wiele więcej zdarzyło się za to tych radosnych, pięknych, nie rzadko wzruszających chwil. Jako Stowarzyszenie ARTEM DOCENDI mieliśmy bowiem zaszczyt już dwukrotnie organizować Kaliskie Forum Organowe – imprezę, która wśród melomanów cieszy się niezmiennie dużym zainteresowaniem. Ważną dla nas inicjatywą było przeprowadzenie charytatywnej zbiórki dla ciężko chorego chłopca w czasie przepięknego koncertu pt: „Zaśpiewam Tobie piosenkę”. Należy podkreślić, że jego pomysłodawcami oraz wykonawcami byli wykładowcy oraz studenci WP-A. Również dzięki zaangażowaniu naszych wykładowców możliwe stało się zorganizowanie warsztatów artystycznych dla Dzieci z Domu Dziecka. Zaznaczyliśmy też swoją obecność w takich przedsięwzięciach jak: wiosenna akcja krwiodawstwa, Bieg Tulipanów czy Szlachetna Paczka. Artem Docendi było też inicjatorem zbiórki książek dla małych i dużych pacjentów Pleszewskiego Centrum Medycznego. Udało nam się pozyskać ponad 800 pozycji i –co warto podkreślić- nie tylko od naszej uniwersyteckiej społeczności, ale i mieszkańców Kalisza nie związanych na co dzień z Wydziałem. W naszą działalność wpisuje się również współpraca ze studentami WP-A. Wyrazem tego mogą być chociażby zeszłoroczne Juwenalia, które stowarzyszenie współorganizowało.

WP-A: W jaki sposób Artem Docendi realizuje swoje cele i co uznaje pani za największy sukces?

D.M-O: Realizacja celów możliwa jest przede wszystkim poprzez organizowanie działań artystycznych m.in.: koncertów, warsztatów artystycznych, festiwali, wystaw, projektów czy wykładów dotyczących kultury i sztuki; promowanie osiągnięć uzdolnionych studentów, absolwentów uczelni, wykładowców i członków Stowarzyszenia, a także wspieranie ich rozwoju artystycznego i naukowego. To także organizowanie różnych form edukacji artystycznej. Podejmujemy też współpracę ze środkami masowego przekazu w sprawach dotyczących popularyzacji i promocji działań Stowarzyszenia. Przeprowadzenie różnych projektów staje się często możliwe dzięki współpracy z innymi instytucjami, ośrodkami i organizacjami społeczno-kulturalnymi, organami takimi jak samorząd miejski i powiatowy, inne organizacje pozarządowe czy nawet instytucje państwowe i podmioty gospodarcze.
Jeżeli natomiast chodzi o największy sukces, to bez chwili zawahania odpowiem, że drużyna, którą udało nam się stworzyć. Nie byłaby bowiem możliwa finalizacja tych wszystkich cennych przedsięwzięć, gdyby nie ogromne zaangażowanie i nieustanna chęć do działania moich drogich koleżanek z Zarządu: Magdy Zdrowickiej-Wawrzyniak, Agnieszki Goli-Frątczak i Marty Rajewskiej. Nie do przecenienia jest również akceptacja naszych projektów i zielone światło do ich realizacji ze strony Pana Dziekana Prof. Piotra Łuszczykiewicza oraz pomoc doświadczonego w działalności organizacji pozarządowych Piotra Kościelnego.

WP-A: Wiele inicjatyw podejmowanych przez Stowarzyszenie Artem Docendi to wydarzenia cykliczne — czego możemy spodziewać się w przyszłości, jakie są plany na kolejne lata? Czy przewidywany jest dalszy rozwój Stowarzyszenia oraz rozszerzenie jego działalności?

D.M-O: Na pewno będziemy w dalszym ciągu starać się o organizację Forum Organowego. Chcemy też promować Wydział poprzez prezentację osiągnięć naszych wykładowców i studentów w wielu innych inicjatywach. Marzy nam się powtórzenie wspaniałych koncertów „Zakochany Asnyk” i „Zaśpiewam Tobie Piosenkę”. To przepiękne projekty, z którymi trzeba wyjść do szerszej publiczności. Mamy przecież wyjątkowych studentów i nie mniej wspaniałych nauczycieli. Jako stowarzyszenie z przyjemnością pomożemy w realizacji tych przedsięwzięć. Przymierzamy się też do złożenia grantu do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w obszarze „Kultura dostępna” lub „Muzyka”. Nasi wykładowcy-artyści najpewniej wesprą także i w nadchodzącym roku Ogólnopolski Festiwal Chórów.
Liczymy też na szerszą współpracę z wykładowcami nie będącymi artystami. Zapraszamy do naszej wspólnoty m.in. pedagogów, psychologów, filologów, bibliotekarzy oraz studentów wszystkich kierunków na naszym Wydziale. Nie rezygnujemy też z działalności, której celem jest niesienie pomocy tym, którzy bardziej jej potrzebują. Przykładem może tu być ponowne włączenie się we wsparcie Szlachetnej Paczki czy realizacja warsztatów artystycznych dla dzieci z Domu Dziecka. Na koniec jeszcze raz ponowię zaproszenie do tych wszystkich wykładowców, studentów i absolwentów, którym bliska jest idea promowania Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu - miejsca szczególnego na mapie Kalisza, a dla nas jakże ważnego.