Data publikacji w serwisie:

Wzmacniamy poczucie wspólnoty

Od 1 października ubiegłego roku na Wydziale Prawa i Administracji istnieje Klinika Prawa, której centralnym elementem jest świadczenie nieodpłatnych porad prawnych osobom potrzebującym, a także wspieranie organizacji pozarządowych i innych podmiotów w sferze edukacji publicznej. O klinice rozmawiamy z jej kierowniczką, prof. UAM Barbarą Janusz-Pohl.

Zanim powstała klinika, przez wiele lat istniała Studencka Uniwersytecka Poradnia Prawna. To tylko zmiana nazwy czy coś więcej? 

– Przez ostatnie sześć lat współpracowałam z SUPP jako opiekun sekcji karnej. Ewolucja, jaką przeszła poradnia, była dość długa, już dawno jednak nadszedł moment, by jej struktury zorganizować w bardziej formalny sposób. Były problemy z ciągłością, bo przecież studenci są z nami związani jedynie krótko, a z kolei pracownicy wydziału też byli coraz mniej responsywni, bo praca na rzecz poradni wymagała czasu, którego nie mamy za wiele.

W ubiegłym roku sytuacja uległa zmianie?

– Zostałam poproszona przez dziekana WPiA o stworzenie nowych zrębów organizacji, tym razem w ramach Kliniki Prawa, jednostki organizacyjnej WPiA w formie laboratorium. Nie ukrywam, że przy moim tempie pracy było to trudne, ale podjęłam się tego zadania. Przy restrukturyzacji korzystałam ze swoich doświadczeń w ramach poradni, kluczową rolę odegrali też bardzo aktywni wolontariusze. Chciałam stworzyć Klinikę Prawa, która mogłaby odpowiedzieć na wszystkie potrzeby studentów, ale i pokazać nas w szerszym świetle i na zewnątrz UAM. Ruchy kliniczne w Europie są świetnie zorganizowane i udzielają porad prawnych, budując wizerunek uniwersytetów. Ten model staram się zaszczepić i u nas. W skład kliniki weszły sekcje merytoryczne dawnej poradni: sekcja prawa cywilnego, karnego, publicznego i sekcja ukraińska. Każda z nich miała swoich interesariuszy, przy czym sekcja prawa karnego miała ich najwięcej – głównie z zakładów karnych. Nowością w nowej organizacji jest to, że opiekunowie sekcji są powoływani na rok akademicki, a swoją pracę rozliczają jako zadanie dydaktyczne w ramach pensum.

Całay artykuł na stronie: https://uniwersyteckie.pl/nauka/prof-barbara-janusz-pohl-wzmacniamy-poczucie-wspolnoty

Tekst: Krzysztof Smura

Fot. Łukasz Gdak