Data publikacji w serwisie:

Z emocjami o bitwie

Z historykiem prof. UAM Łukaszem Różyckim, autorem książki „Battlefield Emotions in Late Antiquity”, która ukazała się w holenderskim wydawnictwie Brill rozmawia Magda Ziółek.

Spotkaliśmy się, aby porozmawiać o książce „Battlefield Emotions in Late Antiquity”, która właśnie ukazała się w holenderskim wydawnictwie Brill.

Oj, to właściwie był cały wyścig, jeśli idzie o publikację tej książki. Brill ścigał się z innym wydawnictwem, które planowało wydać książkę o podobnej tematyce. Moja: „Battlefield Emotions in Late Antiquity” miała ukazać się w wakacje, ale redaktorzy z Brilla wiedząc, co się święci, zdecydowali się przyspieszyć wydanie.

Jak trafił pan ze swoją książką do Brilla?

Nie ma tutaj żadnej szczególnej historii. Szukałem wydawnictwa, w którym mogłaby ukazać się książka. Zależało mi, aby był to dobry, rozpoznawalny w świecie naukowym wydawca. Brill Publishers spełnia te wymagania. Jest to jedno z najstarszych komercyjnych wydawnictw naukowych na świecie. Jeśli idzie o historię i archeologię, to mamy do wyboru około 10-15 wydawnictw tej klasy, co Brill. Rozmowy w sprawie książki rozpocząłem jeszcze zanim pojawiły się dyskusje na temat parametryzacji, ale rzeczywiście i pod tym względem jest to wysoko notowane wydawnictwo.

Książka pokazuje ciekawą, wcześniej chyba nie uchwyconą, perspektywę badawczą: pisze pan o emocjach, towarzyszących żołnierzom i dowódcom armii cesarstwa wschodniorzymskiego.

Próbowałem w swojej pracy pokazać mechanizmy, którymi posługiwali się dowódcy rzymskiej armii, aby zmobilizować swoich żołnierzy do walki. Dzisiaj mamy narzędzia, dzięki którymi możemy je nazwać: konformizm, morale. Starożytni ich nie mieli. Takie terminy jak grecka areté czy łaciński virtus były bardzo szerokimi pojęciami. Okazuje się, że starożytni, pomimo że nie  opisywali świata tak jak my, aby nazwać pewne procesy, zdawali sobie sprawę z ich istnienia. Co więcej,  wykorzystywali je i o tym jest ta książka.

Cała rozmowa  dostępna na Uniwersyteckie.pl

fot. Adrian Wykrota