Data publikacji w serwisie:

Z sercem do sercowców

Monika Stefańska

Doktor Monika Stefańska swoje losy z Poznaniem związała od niedawna. Po przeprowadzce z Krakowa trafiła do Centrum NanoBioMedycznego, gdzie będzie prowadzić projekt, który powinien być bliski sercu wszystkim sercowcom. Sprawdzi mianowicie, czy metformina działa kardioprewencyjnie w mysim modelu autoimmunizacyjnego zapalenia mięśnia sercowego.

Przygotowując się do rozmowy, znalazłem panią pod adresem: Zakład Immunologii Klinicznej, Instytut Pediatrii, Wydział Lekarski Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wyszukiwarki Google’a dały radę?

– Dały. Z Uniwersytetem Jagiellońskim byłam związana kilka lat. Praca wymagała ode mnie małego „przebranżowienia się” i z typowego biotechnologa pracującego w laboratorium stałam się bioinformatykiem. Mój ówczesny projekt skupiał się wokół badania zapalenia mięśnia sercowego z wykorzystaniem sekwencjonowania RNA na poziomie pojedynczej komórki. Nieodłączną częścią tej metody jest zaawansowana analiza bioinformatyczna. Wtedy też wzięłam byka za rogi i sama się jej nauczyłam.

W myśl zasady „Poznacie jej wartość po owocach”?

– Jak najbardziej. Dzięki temu jestem dzisiaj w Poznaniu, w Centrum NanoBioMedycznym, i nadal zajmuję się transkryptomiką pojedynczej komórki (ang. single-cell RNA sequencing), tj. badaniem profilu ekspresji genów, ale z rozdzielczością do pojedynczej komórki.

Czym jest transkryptomika?

– Rozwijając pana słowa o owocach, to w tradycyjnej transkryptomice możemy to wyjaśnić na podstawie np. owocowego szejka. Robimy go i mamy zmiksowane wszystkie owoce. Potem mamy transkryptomike pojedynczej komórki, czyli np. sałatkę owocową, znamy poszczególne owoce i potrafimy np. rozdzielić borówkę od truskawki. Ostatni etap to transkryptomika przestrzenna, czyli nie dość, że znamy poszczególne owoce, to jeszcze znamy ich położenie. Mając do czynienia z transkryptomiką pojedynczej komórki, pracujemy na sporym układzie danych, ponieważ na powierzchni każdej z tysięcy komórek jest kilka tysięcy genów, a to już spora praca, by wszystkie dane przeprocesować i obrobić.

Cała rozmowa na stronie: https://uniwersyteckie.pl/nauka/dr-monika-stefanska-z-sercem-do-sercowcow

Tekst: Krzysztof Smura

Fot. Władysław Gardasz